Eylül 9, 2011

OYDER: Top yekün kayıt içi ekonomiyi destekliyoruz

OYDER (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği), geçtiğimiz günlerde “Otomotivde Haksız Kazanç” tabiriyle ve Trafik tescil işlemleri üzerinden açılan bir dava üzerinden gündeme taşınan konuyla ilgili görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

 OYDER yetkilileri konuyla ilgili olarak yaptığı net ve bilgilendirici açıklamada: “Araç satış işleminde tüm müşteriler araç ruhsat ve plakasını kendisi çıkarma hak ve özgürlüğüne sahiptir. Ancak genel olarak müşterilerimizin önemli bir çoğunluğu bu işlemi yetkili satıcılara ve dolayısıyla “kişisel onay ve vekâletle” ilgili Trafik Müşavirliklerine devretmektedirler. Bu işlemin doğal ticaret kuralları içerisinde bir ekonomik bedeli bulunmaktadır. Müşterinin bilgisi ve onay-vekâleti ile yapılan bu legal işlemin ekonomik değeri, bölgesel değişkenlik gösterebilir. Özellikle metropol illerde bu rakamlar farklılık arz edebilir. Bu farklılıklar, hizmet kalite ve süreci olabileceği gibi, ticaretin ana kurallarından rekabet açısından da farklılık gösterebilir. OYDER olarak ülkemizde top yekûn kayıt içi ekonomi çalışmalarında öncü ve ısrarcı tutumumuz bilinmektedir ve devam etmektedir” vurgusuyla konuyla ilgili görüşlerini ifade ettiler.

Geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’yı ziyaret ettiklerini belirten OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, “OYDER’in tamamı yerli sermaye ile gerçekleştirilmiş 7 milyar Dolar yatırıma ve 100 bin kişiye doğrudan istihdama sahip bir sivil toplum örgütüdür. Zorlu şartlarda yetkili satıcılar 100 bin kişiyi istihdam ediyor, 400-500 bin kişiye iş ve aş veriyor. Böylesi bir süreçte yetkili satıcılık müessesinin zarar görmemesi ve gelişmesi için hareket planları hazırlıyoruz. OYDER olarak tüm bayilerimizin bağlı olduğu Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya da özellikle kayıt içi ekonominin amiral gemisi olan otomotiv sektörü gibi diğer tüm sektörlerin de aynı şekilde değerlendirilmesini arzu ettiğimizi arz ettik” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir