Eylül 7, 2011

OYDER Yönetim Kurulu'ndan Zafer Çağlayan'a ziyaret

OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal ve OYDER Yönetim Kurulu üyeleri, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı İstanbul Yenibosna’daki TİM binasında ziyaret ederek özellikle otomotiv sektörü ile ilgili karşılıklı bilgi paylaşımı toplantısı gerçekleştirdiler. Görüşme kapsamında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yurt dışı temasları, Türkiye de ki olası yatırımlar, sektörün genel sorunları, yapılması gerekenler ve sektör ile ilgili gündemdeki güncel konular karşılıklı olarak değerlendirildi. Bakan Çağlayan, Yetkili Satıcıların son yıllardaki yaptığı önemli yatırımları dikkatle izlediğini vurgulayarak hükümetin otomotiv sektörüne çok önem verdiğini, yerli marka çalışmalarını desteklediklerini ve bu konu ile ilgili gereken adımların en kısa sürede atılacağını ifade etti. OYDER yetkilileri ise otomobil satın alan müşteriye temas eden tek nokta olduklarını belirterek, hükümete otomotiv ile ilgili her türlü konuda destek vermeye hazır olduklarını ilettiler. Görüşme sırasında özellikle Yetkili Satıcılık mesleğine uzun süredir yeni bir oyuncunun girmediğini hatırlatan Ilısal, bu sebeple mevcut Yetkili Satıcıların korunması ve KOBİ kapsamına alınarak desteklenmesi gerekliliğini vurguladı.

“Eylül otomobil almak için en uygun zaman”

Otomotiv pazarının genel performansı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Şükrü Ilısal, geçen yıl Ağustos ayında 61.764 araç satıldığını belirterek, ''Bu yıl ağustos ayı ise aşağı yukarı 55-60 bin civarında kapanacak. Bu durum, 2010 Ağustos ayına göre bir miktar yavaşlama anlamına geliyor. Ağustos ayında otomotiv satışlarındaki yavaşlamanın bir kaç nedeni arasında dünyada yaşanan ekonomik kriz işaretlerinin yarattığı endişeler, genel olarak durgun geçen Ramazan ayının ağustos ayına denk gelmesini, Türk halkının Ramazanda daha muhafazakâr yaşamasını ve Başbakan’ın ev ve otomobil alımı ile ilgili söylediği sözlerin yanlış anlaşılmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte yavaşlamaya etki eden en önemli neden ise 2012 model araçların artık eylül sonu, ekim ayı başı gibi satışa çıkacak olmasının yanında 2012 modellerinin teslimatlarının gecikmesidir” açıklamasını yaptı.

Ilısal, otomobilin artık bir lüks tüketim değil, artık günümüzde olağan bir mobilite ihtiyacı olduğunu ifade ederek, “İhtiyacı otomobilden yana olanlar için satın alma kararı almak açısından çok doğru bir zamandayız. Zira Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış, kalifiye personel ve gelişmiş teknoloji ile donatılmış 1300 Plazamız çok uygun avantajlarla müşterilere en iyi hizmeti sunmak için hazırlar ” dedi.

Tüm bu gelişmelere rağmen otomotiv pazarının bayramdan sonra yine toparlanmasını beklediklerini belirten Ilısal, yılsonu toplam pazar öngörülerini 850 bin adetle koruduklarını ancak yılsonu pazar tahmin göstergesinin esas olarak Eylül ayı satışları olacağını dile getirdi. Ilısal, son dönemdeki döviz kurlarındaki yükselişe ilişkin de, şu anda Türkiye'de dövizin çok pahalı olmadığını, Dolar-Euro paritesinin çok yüksek bulunduğunu ve bu paritenin otomotiv sektörünü sıkıntıya soktuğunu kaydetti. Şu andaki mevcut ekonomik durumun devam etmesi ve dış etkenlerin müdahalesiyle daha olumsuza gitmediği sürece Dolar ve Euro kurunun Türk Lirası karşısında biraz daha geri geleceğini, cari açığında yılın son çeyreğinde azalma trendine gireceğini düşündüklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir