Ekim 26, 2010

Özgaranti Erka Treyler sektörde yerini aldı

Özgaranti Erka Treyler Ltd. Şti., üç dingilli özel amaçlı yarı römorku ile kancalı vinç sistemlerini projelendirerek üretime başladı. 45 tona kadar yük kaldırma kapasitesi bulunan yeni bir konteynır kaldırma sistemini de üstyapılara uygulayan Özgaranti Treyler, bunların yanı sıra filoların veya bireysel kullanıcıların ağır üstyapılarının hafifletilmesi çalışmaları da yapılıyor. Firmanın ortağı Kadir Pınarbaşı, son dönemde yaptıkları çalışmaları dergimize şöyle anlattı.

Hedef; güçlü ve hafif üstyapı üretimi

“Hedefimiz mümkün olan en fazla yük taşıma kapasitesine sahip hafif üstyapılar ve römorklar yapmak.

Hardox, Raex gibi üstün özellikli özel saclar kullanarak üretilen damperler talep gören ürünlerimiz arasında ilk sırada.

Müşteri portföyümüzün %80’ini geri dönüşüm ve hurda işiyle uğraşan şirketler oluşturuyor. Geri dönüşüm ve hurda sektörünün ihtiyacı olan üstyapıların tamamını üretme yeteneğimiz var.

Kapasite

Kapasitemiz istenilen ürünün özelliklerine ve türüne göre değişebiliyor. 1000 metrekare alanda, uzman 12 personelle çalışıyoruz. Standartlaşmış ürün yelpazemizi temel aldığımızda, ayda 25-30 araç üstü üstyapı, 4 tane konteynır sistem veya 4 treyler üretebiliyoruz.

Bizi rakiplerimizden ayıran özelliklerimizin başında; altyapımızın güçlü olması ve projelendirmeyi kendimizin yapması geliyor. Malzemeyi tanıyarak, bilerek tedarik ediyor ve üretimlerimizde kullanıyoruz. Müşterimiz bize hangi marka ve model araç aldığını söylüyor, biz de ona göre istediği üstyapıyı iş alanına göre hazırlıyoruz. Sonuç; müşterinin istediği beklediği ürün olarak, ortaya çıkıyor.

Damper kasa imalatı

Damper kasa üretiminde, gövdenin kendisi kadar önemli olan; hidrolik sistemler ve hareketli parçaların dayanıklılığı ve denge hesaplarıdır.

Bu nedenle damper kasa imalatında, kademe ve strok oranları değiştirilebilen ve iki yıl garantiye sahip olan pistonlar kullanılıyoruz. Bu pistonları Konya’da imalat yapan Konstar Makine Sanayi’nden temin ediyoruz.

Araca göre pompa seçimlerimiz de farklı oluyor. İmalatlarımızda 9 elemanlı pistonlu ve dişli pompalar kullanıyoruz. Dişli pompanın kaldırma hızı fazla olsa da ömrü kısa olduğu için günde 10 defadan fazla damperi kaldıran araçlarda, elemanlı pompayı tercih ediyoruz. Her iki pompa çeşidi de 2 yıllık garantili şekilde müşteriye sunuluyor.

Üstyapılarımızda kullandığımız yön ventilleri de iki yıl garantili. Ventillerimiz dakikada 145 litre basıyor. Maksimum 200 bar basınçlı olup 150 barda çalışıyor.

Konteynır taşıma sistemi

Konteynır taşıma sistemini sektörde yapan çok sayıda üstyapıcı mevcut, fakat bu ürünü geliştiremiyorlar; mühendislik, proje çalışmaları yetersiz kalıyor. Biz bu konuya da ağırlık verdik. Ürünümüzü geliştirdik; yeni bir proje oluşturarak prototipini tamamladık. Aracı yüksek tonajlarda yükleyip, kaldırdık ve çalışmalarını test ettik. Sektörün ihtiyacı olan 45 tonluk sistemi, bu ay itibariyle müşterilerimize sunmaya başlıyoruz.

Tonlarca hafiflik

Aşırı yüklemenin kontrol edilmediği ve zararlarının bugünkü kadar önemsenmediği dönemde ağır saclar kullanarak imal edilmiş araçlar, bugün işletme maliyetleri ve düşük kapasitelerinden dolayı kullanılmak istenmiyor.

Biz bu araçları, özel saclar kullanarak yaptığımız yeni üstyapılarla hafifletiyoruz. Yaptığımız hafifletme çalışmalarına örnek vermek gerekirse; 22 ton gelen bir aracın üstyapısını değiştirerek ağırlığını 16.600 kg'ye kadar düşürdüğümüzü söyleyebiliriz. Aynı şekilde bir başka müşterimizin 19 ton gelen aracının üstyapısını değiştirerek aracın ağırlığını 15.700 kg’ye indirdik.

Sektöre mesajlar

Plansız, altyapısız yapılan üstyapılarla donatılan araçlar, karayollarında patlamaya hazır bir bomba olarak dolaşıyor ve hepimiz için tehdit oluşturuyorlar. Üreticilerimiz proje bazlı değil de, kopyalama şeklinde çalışıyor.

Standartlara uygun üretimin teşvik edilmesi gerekiyor. Treder, üstyapıcıları bilgilendirerek, standartlara uygun çalışmalar yapmaları için teşvik etmeli.”

Yüklemenin yapıldığı yerde ölçüm yapan TK 200 Yük Kantarı’nın özellikleri

Özgaranti Treyler’in yöneticilerinden Kadir Pınarbaşı, her yerde ölçüm yapma imkanı sağlayan patentli araç üstü aks yükü kantarı TK 200 ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Bizi diğer üreticilerden ayıran en önemli özelliklerden biri tasarım ve imalatını yapmış olduğumuz patentli araç üzeri yük kantarını müşterilerimize sunuyor olmamız. Bu cihazın satışını PWS adlı şirketimiz üzerinden gerçekleştiriyoruz.

Üstyapılı araç sahibi müşterilerimiz bu ürünümüze büyük ilgi gösteriyorlar. Bu ürünümüzün en büyük avantajı araç dağın tepesinde de yüklense, bulunduğ yükleme noktasında, kantara girmeye gerek kalmadan, araç sahibi aracının ne kadar yüklediğini görebiliyor olması.

2006 yılında bu ürünü imal etmek sadece bir hayaldi. Ama çalışmalarımızı tamamladık ve ürünümüzü 2007 yılında piyasaya sunduk. Avrupa’da bile birebir bizim ürünümüzün yaptığı işi yapan ürün yok… Şu an piyasada sadece basınç saati ve manometre kullanarak ağırlığı tahmin etmeye çalışan sistemler mevcut; ama bizim cihazımız ağırlığı elektronik olarak tahmin etmiyor, değer neyse onu gösteriyor. Türkiye'de bu patentli ürünün tek üreticisi de biziz.”

TK 200 AKS Yük Kantarında; çekici ön aks, çekici arka aks, dorse aks, net yük ağırlıkları ve araç toplam ağırlığı görülebiliyor. Cihazın teknik özellikleri şöyle:

Besleme gerilimi: 24 V Dc: +%10 – %20.

Alarm çıkış gerilimi: 24 V Dc.

Güç tüketimi: 1 W.

Ortam Sıcaklığı: Çalışma -30…+70 derece,

Depolama: -35…+75 derece.

Korunma Sınıfı: IP 65.

Genişlik 115 mm, Yükseklik 65 mm, Derinlik 55 mm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir