Ağustos 16, 2006

PETDER AB'ye Uyumu “Atık Yağların Kontrolü” ile Sağlıyor

PETDER Petrol Sanayi Derneği T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı’nca yayınlanan “Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği” uyarınca atık motor yağlarının toplanması ve çevreye olan olumsuz etkilerinin giderilmesi amacı ile sistem kurdu. Kurulan sistem ile Avrupa Birliği’nin atık yağların yönetimine ilişkin direktifleri uyarınca faydalı kullanım ömrü biten atık yağların uygun teknik özelliklere sahip çimento fabrikalarında yüksek enerji değerinden yararlanılmak üzere yakıt olarak kullanıldığı bildirildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı ile PETDER arasında yapılan bir protokol ile PETDER tüm ülke çapında atık motor yağlarını toplayarak lisans almış çimento fabrikalarına ve İzaydaş’a teslim ediyor. Bu sistem ile 2005 yılında 1098 adet işletmeden 6567 Ton, 2006 yılı Ocak-Temmuz döneminde ise 1236 adet işletmeden 5200 ton atık motor yağı toplanarak çevre insan sağlığına zarar vermesi önlendi ve enerjiye dönüşümü gerçekleşti.
 
Denetimler Arttırılmalı

PETDER tarafından geliştirilen sistemin tanıtımı için düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan PETDER Genel Sekreteri Dr. Erol Metin, dernek üyesi işletmelerin bu proje için 2005 yılında 900.000 YTL ilave maddi katkıda bulunduğunu, 2006 yılında ise PETDER üyesi Madeni Yağ üreticileri olarak projeye 3 Milyon YTL’lik ilave bir bütçe sağlayacaklarını belirtti. Genel Sekreter uygulamada en çok atık yağların yasa dışı yollar ile toplanarak akaryakıta karıştırılması veya tekrar piyasaya satılması nedeni ile toplama çalışmalarının zarar gördüğünü belirterek, çevre ve insan sağlığı için tehdit oluşturan bu tür yasa dışı uygulamaların önlenebilmesi için denetimlerin artması gerektiğini ifade etti.

Çevre Konusunda Standartlar Yükseltilmeli

T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ise Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği uyarınca başlatılmış olan bu çalışmadan Bakanlık olarak duydukları memnuniyeti ifade etti. Prof. Dr. Mustafa Öztürk Avrupa Birliği uyum süreci içinde Türkiye’nin özellikle çevre konusunda önemli yatırımlar yapması ve standartlarını yükseltmesi gerektiğini belirtti. Bu konuda Bakanlık olarak atık yağların yönetiminde AB düzenlemelerine uyumunu amaçlayan bu projenin etkin bir şekilde uygulanması için çalışmalar yaptıklarını belirten Prof. Öztürk, üretici sorumluluğunda gerçekleştirilen bu çalışmanın diğer sektörlere de örnek teşkil ettiğini belirtti.

PETDER, Petrol Sanayi Derneği 23 Eylül 1996 tarihinde, petrol ürünlerinin üretimden tüketime kadar faaliyetler zinciri üzerinde çalışmalar yapmak amacı ile Akaryakıt Dağıtım Şirketlerinin öncülüğünde kuruldu. Akaryakıt ürünleri, madeni yağlar ve LPG’nin, üretimi, depolanması ikmali, dağıtımı, taşınması, ve kullanımı ile ilgili konularda çalışmalar yapan PETDER’in Yönetim Kurulu Başkanlığını The Shell Company of Turkey Ltd. Genel Müdürü Canan EDİBOĞLU yapıyor. Petrol Sanayi Derneği’nin Yönetim Kurulu Yardımcılığını Total Oil Türkiye A.Ş.,Genel Müdürü Muammer EKİM, Yön. Kur. Muhasip Üyeliğini Mobil Oil Türk A.Ş., Genel Müdürü Samet ÜNER, Yönetim Kurulu Üyeliklerini ise BP Petrolleri A.Ş., Türkiye Başkanı Tahir UYSAL, Delta Pet.Ürün. San. Tic. A.Ş., Danışmanı Varol DERELİ, Petrol Ofisi A.Ş., Genel Müdürü Jan NAHUM, Turcas Petrol A.Ş., YK Başkan Vekili ve Murahhas Üyesi Yılmaz TECMEN sürdürüyor. PETDER Genel Sekreter’liğini ise Dr. Erol METİN yapıyor.
Petrol Sanayi Derneği üyeleri Belgin Madeni Yağlar A.Ş., BP Petrolleri A.Ş., BP Gaz A.Ş., Delta Petrol Ürünleri San. Tic. A.Ş., Mobil Oil Türk A.Ş., Petrol Ofisi A.Ş., The Shell Company of Turkey Ltd., Shell Gaz San ve Tic A.Ş, Total Oil Türkiye A.Ş., Turcas Petrol A.Ş. şirketlerinden oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir