Eylül 27, 2010

Renault'dan ekonomik ve çevreci sürüş bilincine katkı

Renault Mais A.Ş. ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü işbirliği ile 25 Eylül 2010 Cumartesi günü, Ekonomik ve Ekolojik İleri Sürüş Teknikleri Konferansı gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1400 hizmet şoförünün katıldığı konferans, WOW Yeşilköy Convention Center’da düzenlendi.

 Ekonomik ve Ekolojik İleri Sürüş Teknikleri Konferansı’nda, Renault MAİS Genel Müdürü İbrahim Aybar, 2011 yılında Bursa Oyak Renault Fabrikaları’nda üretimine başlanacak olan elektrik motorlu araçlar konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Güvenli Sürüş Teknikleri Uzmanı Ethem Genim konferansta; Ekonomik ve Ekolojik Sürüş Teknikleri, Güvenli Sürüş Teknikleri ile ilgili bilgi verdi ve ekonomik ve ekolojik araç kullanımı için önerilerde bulundu.

Büyük ilgi gören konferansta Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Renault’nun elektrik motorlu araçların geliştirilmesinde önderlik yaptığını dile getirdi ve sözlerine şöyle devam etti:

“2008 yılı sonunda, Renault grubu yakıt tüketimi ve CO2 salımları yönünden dünyanın ileri gelen ilk üç otomobil üreticisi arasında yerini aldı. Renault eco2 imzası ile üretimlerinden kullanım dışı kaldıklarında geri dönüşümlerine kadar araçlarının ekonomik ömrünün tüm aşamalarını değerlendiriyor. 2011 yılında, Renault, geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği başarıları taçlandıracak ve Renault’nun öncü karakterini bir kez daha gözler önüne serecek çok önemli bir projeye daha imza atacak. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, önümüzdeki yıl başlayacak elektrik motorlu Fluence üretimi ile Türk Otomotiv Sanayi’nde yeni bir çığır açacak. Kullanımda sıfır salımlı elektrik motorlu araç ile Renault herkese sürdürülebilir ulaşım olanağı sunan bir çözüme hazırlanıyor. Elektrik motorlu otomobille herkes için sürdürülebilir ulaşım olanağı sunan devrimsel nitelikteki bu çözümde elektrik motorlu Fluence’ın üretimini üstlenecek Oyak Renault Otomobil Fabrikaları önemli bir rol üstleniyor. Elektrik motorlu Fluence üretimi ile Türk Otomotiv Sanayisine getirilen bu devrimsel nitelikteki değişimde, Renault, Türkiye’nin de öncü ve hak ettiği yerini alabilmesi için hükümet ve yerel yönetimlerle çalışmalar sürdürüyor. Bu kapsamda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile kısa süre önce imzalanan Sıfır Salımlı İşbirliği Hazırlık Programı anlaşması çevre dostu elektrik motorlu araçların kullanımının Türkiye’de de yaygınlaştırılması ve bu konuda dünyanın öncü ülkeleri arasında yer alınması konusundaki çalışmaların somut örneğini oluşturuyor.”

Güvenli Sürüş Teknikleri Uzmanı Ethem Genim, konferansta iki kez söz aldı. İlk bölümde ekonomik ve ekolojik sürüş teknikleri konusunda bilgi veren Genim, ikinci bölümde yaşanmış olan kaza görüntüleri üzerinden, birçoğu ciddi yaralanmalar ve hatta ölümle son bulan kazaların nedenlerini katılımcılara aktardı. Güvenli Sürüş Teknikleri üzerine bilgi veren Ethem Genim, kazaların azalması için yapılması gereken davranışlar, trafikteki tehlikeleri önceden fark etmek, defansif sürüş teknikleri, aktif ve pasif güvenlik sistemleri konusunda bilgi verdi.

Teorik bilgileri içeren konferansa katılanlara, Renault işbirliği ile ve Autodrom'un katkılarıyla Defansif Sürüş Teknikleri Eğitimi de verilecek. Konferans sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir