Haziran 2, 2008

Renault'un ilk 4×4 crossover modeli Koleos'u satışa sunuyor

Renault’nun ilk 4×4 crossover modeli  Koleos, Haziran 2008 tarihinden itibaren Avrupa pazarında, 2008 yılının son çeyreğinde ise Türkiye pazarında satışa sunulacak.

Bir “crossover” olarak geliştirilen Renault Koleos 4×4, kullanıcılarına; eller serbest kart sistemi, ön ve arka park sensörü, çift bölgeli otomatik klima gibi çok sayıda donanım sunuyor. İki bölüm halinde açılabilen bagaj kapısı, otomatik katlanan arka koltuklar ve 70 litre hacimli eşya yerleştirme gözleri Koleos’un sahip olduğu modülerlik ve pratiklik özelliklerinden birkaçı olarak belirtiliyor. Araç tamamen otomatik 4×4 aktarma sistemine sahip.  2.0 dCi dizel motorun 150 ve 175 bg güç üreten iki versiyonu veya 170 bg’lik 2.5 l benzinli motorla sunulan Renault Koleos’un, manuel veya otomatik vites kutularının hepsi 6 ileri aktarmalı.

Renault Koleos, markanın üst gam modelleri gibi 3 yıl veya 150.000 km garantili. Kore’deki ultra modern Busan Fabrikası’nda üretilen Koleos, Renault’nun % 80,1 hissesine sahip olduğu bağlı ortaklığı Renault Samsung Motors tarafından üretilen ilk Renault modeli.  Fabrikanın Koleos üretimine uyarlanması ve imalatçı firmalarda gerçekleştirilen yatırımları kapsayan üretim yatırım bütçesi 178 milyon Euro olarak gerçekleşti.

4,52 m uzunluk ve 1,85 m genişliğe sahip olan Renault Koleos, clamshell tipi iki bölüm halinde açılabilen bir bagaj kapısı ile donatıldı. Bagaj kapağının üst bölümü dar alanlarda park halinde bagaja erişimi sağlıyor ve bir metreden fazla genişlikteki eşyaların taşınmasını mümkün kılıyor. Alt bölüm ise ağır ve havaleli eşyaların yüklenmesi amacıyla kullanılabiliyor. Bagaj kapağının açılan alt bölüm aynı zamanda, örneğin iki kişinin kayak ayakkabılarını giymek için oturmalarına (yük limiti 200 kg), ya da herhangi bir su sporu, VTT bisiklet veya  outdoor  hobi etkinliğinden sonra yağmurdan korunarak üstlerini değiştirmelerine olanak sağlıyor.

Koleos’ta,  easy break  adı verilen bir fonksiyon sayesinde, arka kapıları açmaya gerek kalmadan, bagajdaki 2 kumanda koluyla arka koltuğun 1/3 2/3 oranında yatırılması mümkün oluyor. Ancak arka koltuklar istendiğinde arka kapılardan itibaren de yatırılabiliyor ve katlanabiliyor. Koltuk katlandığında tamamen düz hale gelen zemin bagajın kolaylıkla yüklenmesini sağlıyor. 5 koltuklu konfigürasyonda 450 dm3 VDA kapasiteli bagaj hacmi katlanan koltuklarla 1 380 dm3 VDA’ya çıkarılabiliyor. Bagaj hacmi çok konumlu bir bagaj filesinin asılması için öngörülen çok sayıda bağlantı halkaları sayesinde rahatlıkla modüle edilebiliyor. Aynı zamanda « Outdoor » hobiler için tasarlanan Koleos’ta kayak kapaklı bir arka koltuk sırası bulunuyor. Ön yolcu koltuğunun sırtlığı tablet şeklinde katlanarak 2,60 m uzunlukta bir ek yükleme alanının oluşturulmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir