Ekim 14, 2008

Renault'un yeni Genel Müdürü

Renault'un Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürlüğüne 13 Ekim 2008 tarihinden itibaren Patrick Pélata atandı. Operasyon başkanlığını devralan Pelata'ya bundan böyle Renault İcra Komitesi üyelerinin tamamı ve bölge liderleri bağlı olacak. Ancak stratejik kararlar ile finansal ve kamu işlerinin takibi Renault BaşkanıCarlos Ghosn’un yetkisi dahilinde kalacak.

Renault Başkanı Carlos Ghosn konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Patrick Pélata, kariyerine başladığı Renault hakkında derin bilgisi, aramızdaki işbirliğinin kalitesi, Renault 2009 Kontratı planına aktif katılımıyla, bu görevi başarıyla yerine getirmek için gerekli deneyime sahiptir, kendisine tamamen güveniyorum” dedi.
 
Patrick Pélata Ecole Polytechnique ve Ecole Nationale des Ponts et Chaussées teknik üniversitelerinden mezun oldu ve Paris Yüksek Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı. 1984 yılında Flins fabrikasında Atölye Şefi olarak Renault’da göreve başladı. 1985 yılında Twingo projesinden 1998 yılına kadar mühendislik bölümünde çeşitli pozisyonlarda görev yaptı. 1998 yılında Otomobil Mühendisliği Geliştirme Direktörü oldu ve Renault Yönetim Komitesi’ne girdi. 1999 yılında, Renault ve Nissan arasındaki ittifak’ın kurulmasını takiben, Plan, Ürün, Tasarım ve Projelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Nissan’da görev yaptı ve Nissan İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu üyesi oldu. 2003 Ocak ayında, aynı zamanda Nissan Avrupa Yönetim Komitesi Başkanlığına getirildi. Patrick Pélata 1 Temmuz 2005 tarihinde Renault Grubunun Plan, Ürün ve Projelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı ve Grup İcra Komitesi Üyesi oldu. 1 Eylül 2008 tarihinde Avrupa Bölgesi Yönetim Komitesi Lideri olarak atandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir