Mart 21, 2008

Renault Trucks'tan 2007'de 79,857 araç satışı

Renault Trucks’tan yapılan açıklamaya göre; firma  2007’de yaklaşık 80,000 araç satarak rekor bir satış düzeyine ulaştı. Markanın tüm satışları, 2006 yılına kıyasla % 1,59’luk bir büyüme gösterdi.  6 tonun üzerinde 422,000 aracı kapsayan ve % 7’lik bir büyüme gösteren Avrupa pazarında ve özellikle de Doğu Avrupa ülkelerindeki hareketli pazarlarda, Renault Trucks satışlarında % 45’in üzerinde bir artış gösterdi. Firma yetkilileri, böylece  Renault Trucks’ın  hem Avrupa’da, hem de uluslararası çapta bulunduğu ülkelerde şirketin konumunu güçlendirmiş olduğunu söylediler.

Yeni Mascott’un olmadığı yılın ilk yarısında Renault Trucks, Fransa’da % 2’lik bir satış düşüşü olduğunu açıklamıştı. Avrupa’nın tamamındaki (Fransa hariç) satış miktarı ise, 39,974’lük satış adediyle % 16’nın üzerindeydi. Bu büyümeye gerçek hızını kazandıran Doğu Avrupa’da ise Renault Trucks, 3,033 adet aracın satıldığı Polonya’da % 47’nin üzerinde, Slovenya’da % 30 ve 1,124 aracın satıldığı Romanya’da ise % 15’lik bir satış artışı gerçekleştirdi.

Renault Trucks, Rusya’da ve Ukrayna’da 1,611 araç satarak satışlarını ikiye katladı.  Avrupa ve Türkiye dışında, 10,500 adetten fazla aracın satıldığı uluslararası pazarda satışlar yüksek bir seviyedeydi, öte yandan İran’daki karışık jeopolitik duruma rağmen Renault Trucks yine de bu ülkede 2007 yılında 1,000 adetten fazla araç satmayı başardı.  Gelişmekte olan pazarlardaki talep çok fazlaydı ve altyapıyı geliştirme yönündeki ihtiyaçların acilen karşılanması gerekiyordu, bu da şantiye gamındaki araçların satışının artmasına neden oldu. Bu sebeple de uluslararası piyasada 4,000’den fazla Kerax satıldı.

Firma yetkililerinin verdiği diğer bilgilere göre; Fransa’da, Avrupa’da ve aynı zamanda uluslararası alandaki pazar beklentileri, Renault Trucks’ın 2008 yılını da başarılı bir şekilde geçireceğine işaret ediyor. Ürün gamının genişlemesi ve sürekli gerçekleştirilen iyileştirme çalışmalarının  markanın satışlarında olumlu bir etki  yaratılması hedefleniyor. Özellikle Rusya ve Türkiye’deki sanayi projelerin bir süre sonra meyvesini vereceği ve Renault Trucks’ın satış hacminin büyüyeceği de beklentiler arasında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir