Mart 9, 2010

Renault Trucks'tan doğrudan Euro 5, doğrudan kazanç

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye pazarında yasal düzenlemelerin gerektirdiği koşullara uymak kaydıyla, müşterilerin ve sektörün taleplerine  göre farklı Euro normalarında, geniş bir kesime hitap edecek ürünler sunan Renault Trucks,  2009 yılı ile birlikte Euro3 stoklarını bitirdi. Bu dönemde, Eylül 2009’da Türkiye’de göreve başlayan yeni Genel Müdür Dominique Pollien’in pazarı ve müşteriyi daha yakından tanıma, kriz ve diğer nedenlerle değişen pazar koşullarına göre Renault Trucks’ı  düzenleme çalışmaları da tamamlandı.

Tüm bunların ardından 2010’un ilk çeyreği bitmeden de Renault Trucks, müşterilerine  önemli avantaj sağlayacak bir çözümle ortaya çıktı. Bu çözüm; pazarın ve yasal düzenlemelerin yeterli bulduğu Euro4 yerine Türkiye’de de Avrupa’da uygulamada olan ve temel teknolojisi aynı olan Euro5 ürünler sunulması oldu.

Yeni ürün gamı

Şanzıman ve hidrolik retarderi tamamen yenilenen Renault ürün gamında Euro5 motorlu Premium Lander>Lander 6×4; 380/430 Bg, Premium Lander>Lander 8×4; 430/460 Bg, Premium Uzunyol 4×2 Alliance; 430 Bg, Premium Uzunyol 4×2 Privilege; 460 Bg, Midlum 4×2; 220 Bg seçenekleriyle satışa sunuluyor. Kerax ve Magnum serileri ise 430-460-480-520 Bg’lik Euro5 motor seçenekleriyle sunuluyor

Genel Müdür Dominique Pollien, bu ürün gamı ile; Renault Trucks’ın uzun yıllardır Avrupa ile Türkiye pazarında aynı temel özelliklerde ürün sunma tercihi sürdürülürken, pazarda Euro4 ürünleri olan rakiplere karşı, müşterinin Euro4 veya Euro5 arasında tercih yapma zorluğunu ortadan kaldırarak önemli bir avantaj oluşturulduğunu kaydetti.

Renault Trucks’ın doğrudan Euro5’e geçmesinde; motor teknolojisi ve yakıt tüketimine yönelik yapılan araştırmalar, gelişmiş teknolojik alt yapı ve SCR  olarak bilinen AdBlue (mavi katkı ) teknolojisi etkili oldu. Renault; geliştirdiği yazılımlara, motor, aktarma organları ve frenleme sistemleri arasındaki uyuma, kabin tasarımı ve ergonomisine güveniyor. Renault’nun geliştirdiği yazılımlar; araç ve sürüş verilerini seyir sırasında sürücünün yararlanacağı veriler haline getiriyor, sürüş konforu ile birlikte sürüş ve trafik güvenliğini artırıyor. Sürüş sonrasında ise yakıt tüketimi, ortalama sürat, çalışma süreleri, devir aralıkları gibi birçok  veriyi  ortaya koyuyor.

Yeni genek müdür ve yeni dönem

Renault Trucks Türkiye, 2010 ile birlikte başlattığı yeni dönemi, Euro5 normundaki araçlarını ve pazara ilişkin beklentilerini düzenlediği bir toplantı ile sektöre duyurdu.

Göreve başladığında düzenlenen sektörel basın ile tanışma toplantısından sonra ilk kez ticari taşıt kamuoyunun karşısına çıkan  Dominique Pollien, bu toplantıda dünya, Avrupa ve Türkiye pazarı hakkında da bilgi verdi.

Dünya ticari taşıt pazarında düşüşün,  Çin ve Hindistan’daki düşüşün nipeten daha düşük olması nedeniyle Avrupa pazarındaki düşüşten daha az olduğunu söyleyen Dominique Pollien; pazardaki ciddi daralmaya rağmen Renault’nun hedefleri doğrultusunda yoluna devam ettiğini ve Avrupa’nın en önemli dört, beş pazarından biri olan Türkiye’ye özel bir önem verdiğini belirterek şunları söyledi: “Birçok üreticiden farklı olarak, biz Renault kamyonlarında tüm Avrupa’da olduğu gibi Türk müşterilerimize de en son motor teknolojisinin yararlarını sunmaya karar verdik.  Euro5 motorları, güç ve yakıt tasarrufunun tüm avantajlarına sahip olurken, çevre koruma politikamızı da sürdürmektedir.”

100 km'de 1,6 litre yakıt tasarrufu

Toplantıda Renault Trucks Genel Müdür Yardımcısı Ömer Bursalıoğlu; Renault’nun yakıt tüketimi, güç ve tork avantajı sunan DXi motoruna, manuel ve robotize şanzımana, farklı oranlarda iki temel tipte diferansiyele ve bu sistemleri destekleyen yazılıma sahip, işlevsel ve şık kabinlerle donatılmış yeni Renault kamyonların, hem önceki Renault araçlardan hem de rakip ürünlerden üstün yanlarını rakamlar, grafikler ve tablolarla anlattı.

Konuşmasında: “Euro5 için tüm motorlarımızı yeniledik, soğutma sisteminden elektronik sistemlerine kadar her şey yeni baştan çalışıldı.  Öncekilere oranla daha hafif olan şaftlar, yeni bir tasarımla, daha az parça ve daha çok sayıda dişli oranı seçeneği ile yakıt tasarrufunda bizi daha da ileriye taşıyor” diyen Ömer Bursalıoğlu, yeni kamyonların avantajlarını ve özelliklerini şöyle sıraladı:

Özel bir filonun harcamalarının yaklaşık %30’unun yakıt tüketiminden kaynaklandığı göz önünde bulundurduğumuzda Yeni Renault Premium Euro5, 100 km’de yaklaşık 1.6 litrelik yakıt tasarrufu ile dikkatleri üzerine çekiyor.
Bağımsız test kuruluşu TÜV Almanya tarafından onaylanan raporlara göre Yeni Renault Premium Euro5’in sağladığı 100 km’de 1.6 litrelik yakıt tasarrufu, yılda 150.000 km yol kateden bir kamyonda bir yılda 2400 litre yakıt, günümüz değerleriyle ise yılda 7000 TL’ye varan bir ekonomik kazanç sağlıyor.

Yeni Renault Premium Euro5, rakiplerine göre daha ekonomik yakıt tüketimi sağlarken, performansından ödün vermeyerek daha fazla motor gücü daha yüksek tork ve daha iyi bir ticari hız ile kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılıyor.

Uzun yol

Uzun yol  taşımacılık sektöründe müşteriler ortalama ticari hızlarından ödün vermeden tüketimlerini azaltmak isterler.  Renault Trucks taşımacılık sektörünün bu beklentilerini karşılayan çözümler üretiyor.

Yeni Renault Premium Euro5’te DXi11 motorunun 430 ve 460 Bg olmak üzere iki adet güç seçeneği bulunuyor.  Güç düzeylerindeki yeni dağılım ve aktarma organlarının geliştirilmesi sayesinde bu motorlarla donatılmış araçlar yakıt tüketimde her 100 km’de 1.6 litre yakıt tasarrufu sunabiliyorlar.
Diğer yandan yeniden düzenlenen kabin içi ambiyansı şoföre daha sıcak ve bakımı daha kolay bir ortam sunuyor.

Uzunyol gamındaki diğer aracımız Magnum’un ise motor seçeneklerine güç takviyesi yapıldı. Magnum’da DXi13 motorunun iki versiyon sunuluyor: 480 ve 520 Bg’lik. Bu motora uygulanan geliştirme çalışmaları sayesinde Euro5’in AdBlue tüketimi de dahil olarak yakıt tüketimi Euro4’le aynı düzeyde kalıyor.

480 ve 520 Bg’lik modellerde Optidriver+ robotize şanzıman tercih edilebilirken, bu şanzıman mekanik şanzımanlı Euro4 araca göre yakıt tüketimide %3’e varan oranda tasarruf elde edilmesine katkıda bulunuyor.

Dağıtım

Renault Trucks, Midlum ve Premium Dağıtım (AYA 7,5 ila 26 ton) modelleriyle müşterilerine dağıtım sektörünün başlıca beklentilerini karşılayacak araçlar sunuyor.
Midlum modelinde DXi5 motorunun 220 Bg’lik seçeneği bulunuyor. Bu motorların geliştirilmesi sayesinde de daha yüksek performanslı bir güç ve tork elde edilmiş.
Kullanıcılarına artı sürüş konforu sağlayan Optitronic şanzıman, mekanik şanzımanlı muadil bir araca göre %7’ye varabilen oranda yakıt tüketiminde tasarruf sağlıyor.Tüketimi ve sera etkili gazların yayılmasını azaltan, aynı zamanda tümü diskli EBS (Electronic Braking System) fren sistemiyle güçlendirilmiş bir güvenlik donanımı da standart.

Renault Premium Dağıtım modelindeki tüm motorlarda da güç ve tork açısından gelişmeler uygulanmış: DXi7 motorları 270, 310 ve 340 Bg, DXi11 motorları 380, 430 ve 460 Bg güç sunuyor.
Premium Dağıtım Euro5 üzerinde yeni nesil robotize şanzımanların (DXi7’de Optitronic ve DXi11’de Optidriver+) yanı sıra yeni nesil mekanik ZF 16 şanzımanlar da tercih edilebiliyor. Optidriver+ şanzımanla, mekanik şanzıman donanımlı bir araca göre tüketimde ve dolayısıyla aynı şekilde C02 emisyonlarında %3 oranında tasarruf sağlanıyor.

Şantiye

En zorlu şantiyeler ve iş alanları için geliştirilen Kerax artık 5 motor seçeneği sunuyor. İki tane DXi13 motor: 480 ve 520 Bg’lik, üç tane DXi11 motor: 380, 430 ve 460 Bg’lik güç seçeneği oluşturuyor.
Pazarında kendi türünde tek olan ve özellikle şantiye ikmal ve benzeri tedarik işleri için geliştirilen Renault Premium Lander>Lander’in Euro5 motor seçenekleri de öncekilere göre daha güçlü; 380, 430 ve 460 Bg’lik DXi11 motorları.

İstanbul Modern’de yapılan toplantı sırasında Renault Trucks Türkiye’nin satışa sunduğu ürünler; uzun yol taşımacılığına yönelik Magnum ve Premium, inşaat amaçlı Kerax ve Lander>Lander, dağıtım ve daha kısa mesafeli taşımalar için Midlum serisi araçlar.

Euro5 araçların tanıtım toplantısında tüm ürün gamını sergilemek yerine, yakıt tüketiminindeki üstünlüğünü vurgulamak için Optifuel logosunu öne çıkaran Renault Trucks’ın genç ekibi bu logonun önünde biraraya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir