Temmuz 10, 2007

Renault Trucks ve Karsan kamyon üretiminde anlaştı

Renault Trucks ve Karsan, 10 Temmuz 2007’de  Çırağan Sarayı’nda yapılan ortak basın toplantısında 7,5 ton üzeri ağır kamyon üretimini hayata geçirmek üzere nihai bir anlaşma imzaladıklarını açıkladılar.

Renault Trucks Başkanı Stefano Chmielewski, Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Gino Costa ve Karsan Genel Müdürü Mehmet Can Karabağ’ın katıldığı basın toplantısında, imzalanan anlaşmaya göre ilk aşamada Renault Trucks’ın Premium Uzunyol, Premium Lander>Lander (hafif inşaat aracı) ve Kerax (ağır inşaat aracı) modellerinin üretiminin Karsan tarafından gerçekleştirileceği belirtildi. Anlaşmayla yılda yaklaşık 5 bin adet üretim hedefleniyor.  Zaman içinde Renault Trucks’ın ihtiyacına bağlı olarak yıllık araç üretimi 2 vardiyada 10 bin adede kadar çıkabilecek, böyle bir durumda projenin Karsan’a getireceği yıllık ek ciro da 400 milyon Euro’ya kadar yükselebilecek.

3 yılda 6 kat büyüme hedefleniyor

Karsan’ın üreteceği kamyonlar Renault Trucks tarafından Türkiye ve çevre ülkelerde pazarlanacak. Projenin başlangıcında beklenen yıllık 5 bin adet üretimin yaklaşık 3 bin adedi ihracata yönelik olacak. Karsan’a ilk etapta 120 milyon dolar ihracat geliri getirmesi beklenen bu proje 300 kişiye de ek istihdam imkanı sağlayacak. Yerlilik oranının %40’a kadar ulaşabilmesi  hedeflenen proje için gereken yaklaşık 10 milyon USD model spesifik yatırımın tamamı  Renault Trucks tarafından karşılanacak. Zaman içerisinde, ihraç pazarlarına yönelik ihtiyaç duyulabilecek özel modifikasyonların tasarım ve mühendisliği de Karsan tarafından yapılabilecek.

Renault Trucks Genel Müdürü Gino Costa, 6 ton üzeri kamyon pazarında %5 pazar payına ulaştıklarını belirterek; “ 100 adetlerle başladığımız satış performansımızı 2000'lerin üzerine çıkardık. Kamyon pazarında hemen hiç bilinirliği olmayan markamızı tüm segmentlerde bilinir ve aranır bir marka haline getirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. Costa, yerli üretim sayesinde Türkiye’deki araç satışlarını  kısa vadede 2 katına çıkarmayı planladıklarını da aktardı. Karsan Genel Müdürü Mehmet Can Karabağ ise yaptığı konuşmada, Karsan’ın  2006 yılında 12.317 adet araç satışı yaparak 196 mn $ ciro elde etttiğini ve Renault Trucks ile birlikte bünyesine kattığı bu büyük proje ve diğer yeni projelerle birlikte, 2009 yılında 70.500 adetlik araç satışıyla 1,2 milyar $ ciro elde etmeyi hedeflediklerini; ayrıca 2006’da ihracatın toplam satışlar içindeki %3 olan payını 2009’da %75’e çıkartmayı planladıklarını aktardı. Karabağ; “2006-2009 yıllarını kapsayan dönemde, 6 kat büyüyerek Türk otomotiv sanayiinin yakın tarihindeki en büyük başarı hikayelerinden birine imza atacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir