Haziran 19, 2010

Renault yeni hafif ticarilerini pazara sundu, yol şovuna başladı

Renault Mais, hafif ticaride tamamen yenilenmiş bir ürün gamı ile konumunu güçlendireceğini duyurdu. 2010 yılına yönelik hazırlık ve planlama çerçevesinde, Avrupa'da yenilenen Master Trafic ve Yeni Kangoo Maxi yılın ikinci yarısı itibariyle Avrupa ile eş zamanlı olarak pazara sunuldu.

Renault'un hafif ticarideki yeni ürünleriyle ilgili basın toplantısı, 16 Haziran 2010'da Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirildi. Basın toplantısında konuşmacı olarak Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ve  Hafif  Ticari Ürün Yönetiminden Sorumlu Bora Duvan yer aldı.

Aybar, Renault Mais'in genel politikaları ile birlikte hafif ticarideki genel politikasını özetledi.  Aybar, Renault’un  sürekli gündemde tutuğu elektrikli araçlarla  ilgili olarak önümüzdeki yıl içinde Kongoo’nun elektrikli verisiyonunun Türkiye'de de pazara sunulacağını duyurdu.

Elektrikli araçların yaygınlık kazanması için ihtiyaç duyulan altyapının oluşması konusunda gereken çalışmaların tamamlanmasına yönelik çabaların süreci hızlandıracağını ve Türk otomotiv sektörü için yeni fırsatlar oluşturacağını vurguladı.

Üç yeni model vitrinde

Renault'nun, 2010 yılında liderliğini güçlendirmek amacıyla pazara sunduğu üç yeni model Türk tüketicisiyle buluşuyor. Renault’nun Yeni Renault Master, Yeni Renault Trafic ve Yeni Renault Kangoo Express Maxi ile zenginleştirdiği ürün gamı 2 ila 22m3 arası bir hacim yelpazesi sunuyor. Bu yeni ticari araç yelpazesinin amiral gemisi olan Yeni Renault Master’ın öne çıkan tasarımı aracın sağlamlığını yansıtıyor. Sürücü kabininin ergonomisi pazarın en iyi konfor seviyesini sunmak üzere tasarlandı.

Aynı şekilde Yeni  Renault Trafic de iyileştirilmiş bir konfor ve ergonomi sunuyor. Aracın torpido göğsü, daha fazla eşya saklama gözüne yer açmak üzere yeniden şekillendirildi.

Yeni Renault Kangoo Express Maxi’nin dingil mesafesi 40 cm daha uzun. 2 ve 5 koltuklu olmak üzere iki versiyonu bulunan aracın kullanılabilir hacmi 4,6 m3’e kadar çıkabilirken, yükleme uzunluğu 2,90 m. Araç, gelişmiş bir modülarite ve mükemmel yol tutuşunu bir arada sunuyor. Renault'un binek otomobillerle birlikte, hafif ticaride de  pazarda etkin ve lider konumunu yeni ürünlerle güçlendireceğini vurguladı.  

Renault, 12 yıldır Batı Avrupa’da ticari araçların tartışılmaz lideri. Renault, 2009 yılında büyük düşüş gösteren satışlara (2009’da – %28) %14,81 pazar payıyla, pazardaki etkin konumunu sürdürdüğü, yenilenen ve çeşitlenen ürünlerle liderliğinin süreceğinin bilgisini verdi.

Renault hafif ticaride etkinliğini sürdürmek için üç temel unsur üstünde odaklanmış. Bu unsurların ilki  günümüz teknolojisi ve ihtiyaçları ile yenilenmiş yakıt tüketimi, düşük çevreci ve güvenilir ürünler işlevsel ve farklı ihtiyaçlara  uygun olarak şekillendirilen taşıtlar.  İkincisi profesyonellere yönelik hizmet verecek satış sonrası birimlerinin oluşturulması. Üçüncüsü ütyapıcılar ile gelişmiş bir işbirliği. Bu üç temel strateji Renault Mais tarafından Türk pazarına yansıtılıyor.

Renault'un yeni hafif ticari ailesi 3m3 den başlayarak 4, 5, 7,8,11,13,15, 17,20,22 m3 e kadar hacim sunuluyor.  Yeni hafif ticari gamının en önemli üyesi Renault Master.

Yol şovunda indirimli satın alma fırsatı

Ticari ürün gamını yenileyen Renault; Yeni Master, Kangoo Express Maxi ve Trafic modellerini, 21 Haziran'dan itibaren yol şovu etkinliğiyle ilgililere tanıtmaya başladı. Yeni araçlar yol şovu organizasyonu kapsamında toplam 23 ilde 1 ay boyunca meraklılarıyla buluşuyor.

Müşterilere Renault’nun yeni ticari araçlarının tanıtıldığı organizasyon kapsamında, deneme sürüşleri yapılabiliyor. Ayrıca Yeni Master’a özel 1.500TL indirim uygulanıyor.

Renault Master

Master'ın ön görünümüne önemli değişiklik getirilmiş. Sürücü mahalli yenilenmiş. Masterdeki en önemli değişim ise daha önce önden çekişli olarak sunulan aracın arkadan çekişli versiyonun sunulması. Bu türevle master daha önce yer almadığı daha ağır ve özel işlere yönelik pazarda da yerini alabilecek. Renault yetkilileri yeni ürünleri ile ilgili olarak özetle aşağıdaki bilgileri veriyorlar:

İç ve dış özellikleri

Master'ın yüzü daha güçlü bir yapıyı sergilemek amacıyla değişime uğradı. Farları eskisine göre daha fazla arkaya doğru genişletilmiş, araca yeni kalın tampon eklenmiş, 17 cm kayar kapısı genişletilmiş ve camları yana doğru uzatılmış.

Bir büroyu andıran aracın iç kısmında 170 litreye varan çeşitli eşya gözleri aracın içerisine dağıtılmış.Torpido göğsünde, görüşü engellemeyecek şekilde tasarlanan ve üzerine irsaliye gibi belgelerin mandallanabileceği katlanır bir evrak masası ile orta koltuğun sırtlığında sürücüye doğru çevrilebilen döner masası. Yatırıldığında ofise dönüşen orta koltuk sırtlığında, bir dizüstü bilgisayar yerleştirilebilecek veya not alınabilecek bir döner masa, iki bardak taşıyıcısı ve ofis malzemelerinin yerleştirilebileceği bir bölmenin yer alması araç içerisinin ofis gibi kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

Araç içerisinde yer alan diğer özellikleri şunlar oluşturuyor: Kabin genişliğince tavan rafı bulunuyor. Ön panele entegre, dizüstü bilgisayar ve A4 doküman alabilen bölmesi, gözlük bölmesi, ön panele entegre, dizüstü bilgisayar ve/veya A4 doküman alabilen bölme, torpido kutusu üstünde yer alan büyük eşya bölmesi, 2V’luk soket barındıran cep telefonu için özel göz, direksiyonun yanında, jeton, kart veya bilet gözü, 12V’luk ikinci bir priz ile ses düzeni bağlantıları bulunan MP3 okuyucusu gözü , 4 içecek taşıyıcısı ve bir seyyar kül tablası, 1,5lt’lik 2, 2lt’lik bir şişe kapasiteli 7,6LT hacminde büyük soğutmalı torpido gözü (klima opsiyonu alındığında), 1,5lt’lik bir su şişesi gözü de içeren bölmeli kapı içi eşya gözü, anahtar, eldiven, sigara, çakmak, katlanır şemsiye, vs. için çeşitli gözler, yolcu koltuğu minderi kaldırılarak ulaşılan büyük bir koltuk altı eşya gözü. Bölmesi bulunmayan bu göz, özellikle hacimli eşyalar için uygun görülüyor.

4 farklı uzunluk 3 farklı yükseklik

Renault Master, hem çift hem tek teker olmak üzere 4 uzunluk ve 3 yükseklik olmak üzere, 8 ila 22m³ arasında 12 değişik yükleme hacmi sunuyor. Aracın altına yerleştirilen yedek lastik, aracın yük alanında ek hacim sağlıyor. Önden çekişli ve arkadan itişli olan araçların maksimum yüklü ağırlığı 3.5 t ve 4.5 t. Arkada, yükleme alanına erişim, pazardaki en düşük yükleme eşik değeri ile sağlanıyor: önden çekişlilerde 548 mm ve arkadan itişlilerde 674 mm..17cm genişletilen sürgülü yan kapı da yüklemeleri kolaylaştırıcı unsurlar arasında yer alıyor.

Motor ve bakım özellikleri

Yeni 2,3l dCi motoru dCi 100, dCi 125 ve dCi 150 bg hem önden çekişli (dikey montaj) hem de arkadan itişli (yatay montaj) versiyonlarda kullanılıyor.

Yeni Master, Euro 4 normlu yeni motorlarıyla 100 km'de 1 lt daha az yakıt tüketecek. Karbokdioksit emisyonlarına göre çevreci ECO 2 konseptine uygun 1 km.'de 125 gr.'ın altında emisyon salınım gerçekleştirecek.

Ayrıca aracın bakım giderleri de bir önceki araca nazaran %40 azaldı. Bakım aralıkları 5,000 Km uzatıldı. Triger kayışı yerine araçlarda yer alan eksantrik zinciri ile, fren balata ve disklerinin dayanıklılığı %20 artırııldı.

Yeni Renault Trafic

Renault Trafic %13,5 pazar payıyla 2009’da Avrupa’da segmentinin üçüncüsüydü. Renault yenilenen Trafic'le pazardaki öncülüğünü perçinlemek istiyor.  Aracın torpido göğsü işlevsel eşya gözlerine yer açmak için yeniden tasarlandı. Araca ayrıca, binek otomobiller dünyasından esinlenen ve araç içi konforu pekiştiren yeni donanımlar eklendi. Öte yandan, Yeni Renault Trafic , yeni 2,0lt dCi motoruyla yıoluna devam ediyor.

Renault Trafic, yeni torpido göğsüyle kullanışlı ve ergonomik ek eşya gözleri sunuyor. Bunlar; orta konsolun üstüne yerleştirilmiş doküman gözü, torpido gözünün üstünde yer alan yeni eşya saklama gözü (yolcu hava yastığı olmayan versiyonlarda), orta bölüme yerleştirilen iki yeni eşya gözü.

Baştan aşağı yeniden tasarlanan gösterge tablosu, verilerin daha iyi görünmesini ve okunmasını sağlıyor. Uyarı lambalarının yerleri de aynı amaçla yeniden tasarlandı.

Trafic, binek araçlar dünyasından esinlenen yeni donanımlar sunuyor. Bu donanımları şunlar oluşturuyor:  Binek ve ticari versiyonu, gamın bütün araçlarında otomatik klima., pazarın en uygun fiyatlı entegre navigasyon sistemi, IQ Routes Carminat TomTom, daha iyi bir görünürlük sunan ayrı ekranı ile yeni radyo CD MP3 okuyucusu, audio streaming sistemli Bluetooth telefon bağlantı olanağı, direksiyondan kumandalı hız ayarlayıcısı / sabitleyicisi (cruise control). Torpido göğsünden kolayca ulaşılan ana kumanda daha iyi bir ergonomi sunuyor.  TomTom ‘un geliştirdiği IQ Routes, yollarda ölçümlenen gerçek araç hızlarını değerlendirerek, en hızlı rotayı belirleyen  bir sitem. Milyonlarca sürücünün deneyimlerini barındıran TomTom verileri sayesinde işleyen sistem, bu veriler, talep edilen gün ve saate göre en uygun rotanın hesaplanmasında kullanılıyor.

115 bg versiyonu (84 kW). Özellikle esnek olan torku  1.800 dev/dk’dan itibaren 290 Nm güç üretiyor. Buversiyonun da karma sürüşte 7,4 lt/km olan yakıt tüketimiyle, eski jenerasyona nazaran 0,8lt/km’lik bir tasarruf sağlarken, CO2 salınımı 195 g/k.  Torkda eski versiyonlara nazaran 10 Nm artış sağlandı.

Dinamik sürüş özellikleri

Yeni Renault Trafic, tek hacimli binek araçların kasalarında kullanılan teknolojiden esinlenen, yay-amortisör ikilisine bağlı tespitli stabilizatör çubuğu ile donatılmış Mc Pherson tipi  ön takımı sayesinde, bu tip araçlara yakın bir sürüş ve süspansiyon konforu sağlıyor. Arkada, yeni geliştirilen esnek dingil tasarımı, ses konforunun yanı sıra seyir gürültüsüne neden olan titreşimlerin etkili şekilde filtrelenmesi sayesinde yine pazardaki en iyi tek hacimlilere yaraşan dinamik sürüş özelliği sergiliyor.

Önde çift pistonlu kaliperlerle eşleşen 4 diskli fren sistemi, otomatik yoltutuş sistemi ile donatıldı. EBV dağıtım sistemi ve AFU (Acil Fren Sistemi) ile donatılmış ABS, aracın fren sırasında yörüngesinden çıkmasına neden olan kilitlenmeleri önleyerek sürücünün fren sisteminin bütün gücünden hızlı bir şekilde yararlanmasını sağlıyor.

Yeni Renault Kango Express Maxi

Renault, 1997 yılında pazara sunulan ve bütün dünyada 1,6 milyonun üzerinde satış gerçekleştiren minivan gamını, on yıl sonra Kangoo Express ile yeniliyor.

Bu yılın başında, Ticari Araçlar Bölümünün aldığı kararla, Kangoo Express gamı Renault Kangoo Express Maxi ile tamamlanıyor. Böylece modern ve anlamlı tasarım ile yeni araç 2 farklı uzunluk ile profesyonellerin bütün gereksinimlerine cevap veriyor.

40cm’ye yakın bir uzunluk kazanan Renault Kangoo Express Maxi, 2 ve 5 koltuklu olmak üzere iki versiyona sahip. Renault Kangoo Express Maxi, 4,6m3’e varan kullanılabilir yükleme hacmi ile maksimum 2,90 m yükleme yüksekliği sunuyor.

Toplam uzunluğu 4,60 m olan Renault Kangoo Express Maxi, Renault Kangoo Express’e nazaran 384 mm daha uzun. Yükleme uzunluğu da 39 cm uzatılarak (yolcu koltuğu katlandığında) 2,9 m’ye  ulaşan yükleri kolayca taşıyabiliyor. 1,82 m yüksekliği sayesinde araç kapalı otoparkları kolaylıkla kullanabiliyor.

Araç, Renault Kangoo Express’e göre fazladan 1m3 yükleme hacmi sunuyor. Kullanılabilir yükleme hacmi 2 koltuklu versiyonda 4,6 m3’e ulaşırken, istiap haddi 800 kg. Frenli römork kapasitesi ise 1,05 tona ulaşıyor. Renault Kangoo Express gibi, dinamik sürüş nitelikleri, konfor ve güvenliği ile kendini kabul ettiren Scénic’in temel özelliklerine sahip olan Renault Kangoo Express Maxi’nin sunduğu binek araçlara yaraşan yol tutuş ve dinamik sürüş özellikleri, Renault Kangoo Express kullanıcılarının genel onayına sahip. Renault Express Maxi’nin kazanılan uzunluğunu taşıyan 3,10 m’lik dingil mesafesi aracın dengesini güçlendiriyor.

Express Maxi’nin 2 ve 5 koltuklu versiyonu bulunuyor.  2 koltuklu versiyon  4,6 m3 yükleme hacmi ve 800 kg istihap haddi sunuyor. Yolcu koltuğu yatırılabilen aracın yükleme yüksekliği tabandan 2,1 m (yolcu koltuğu yatırıldığında 2,9 m). Kangoo Express Maxi, Kangooo Express’e göre  40 cm daha uzun ve  1 m3 daha fazla yük hacmi sunuyor.

Tabandan 1,43 m (banket yatırıldığında 2,05 m). yükleme yüksekliği sunan 5 koltuklu tam katlanabilir, kafes korumalı arka koltuklu Renault Kangoo Express Combi versiyonu, yenilikçi bir çözüm sunuyor. Kullanımı kolay olan banket tek bir hareketle yatırılabiliyor. Bir ilk olan bu özelliği sayesinde Kangoo Maxi 3,6 m3 optimal bir yükleme hacmi ve 740 kg istiap haddi sunuyor.

Renault Kangoo Express Combi’nin  (5 koltuk) yükleme yüksekliği tabandan 1,33 m (banket yatırıldıgında 2,2 m), yükleme hacmi 3,4 m3 istihap haddi ise 740 kg. Daha yüksek bir modülariteye sahip olan aracın 1/3 – 2 /3 oranlarında yatırılabilen arka banketi dört değişik konfigürasyon sunuyor. Bu özelliği sayesinde, yükleme hacmi araçtaki yolcu sayısına göre ayarlanabiliyor.

Tüm Renault Kangoo Express Maxi versiyonları standart olarak sürgülü sağ kapı ile sunuluyor. Araca erişimi kolaylaştıran sol tarafta sürgülü kapı opsiyonel olarak mevcut.  Kangoo Express Maxi, tamamı kapalı kasa versiyondan  tamamı camlı  versiyona, değişik karoseri seçenekleri sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir