Temmuz 10, 2010

Renaut Grubu, 2010'un ilk yarısındaki dünya satış rakamlarını açıkladı

Renault Grubu, 2010 yılının ilk yarısında gerçekleşen dünya satış rakamlarını açıkladı. Renault'dan yapılan açıklamaya göre; binek ve ticari araçta, Renault Grubu’nun dünya satışları, 2010’un ilk yarısında % 21,6 oranında artarak 1 milyon 347 bin 169 adete çıktı. Pazar payı ise 0,2 puan artışla % 3,9’a yükseldi. Binek araçta, Renault Grubu’nun satışları % 22,2 artarak 1 milyon 186 bin 387 adet olarak gerçekleşirken, bu dönemde dünya pazarının artış oranı : %15,2 oldu. Pazar payı da 0,3 puan artışla % 4,5 seviyesine ulaştı. 2010 ilk yarıyıl sonuçlarını değerlendiren Ticaret, Pazarlama ve Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Jérôme Stoll, “ Renault Grubu, tüm faaliyet bölgelerinde ve Renault, Dacia ve Renault Samsung Motors markaları altında satış miktarlarını ve pazar paylarını arttırdı. Bu performans, özellikle üç markamıza ait ürün gamlarının yenilenmesi ile yaratılan ticari dinamik ve grubun yararlanmayı bildiği otomobile verilen değişik teşvik önlemleri ile açıklanabilir” şeklinde konuştu.

2010’un ilk yarısına, grubun tüm markalarındaki yeni ürün lansmanları damgasını vurdu: Renault binek araçta Yeni Mégane Coupé-Cabriolet ve Fluence modellerini, ticari araçta yeni Master modelini, Dacia Duster ve Renault Samsung Motors da yeni SM5 modellerini satışa sundu.

Renault 15 pazardan 12'sinde pazar payını arttırdı

Renault'un verdiği bilgiye göre; grubun en büyük 15 pazarı toplam satışlarının yaklaşık % 85’ini oluşturuyor. 2010 Haziran sonu itibariyle, bu 15 pazardan 12’sinde grubun pazar payı anlamlı oranlarda artarken, 3’ünde ise azaldı.

Avrupa Bölgesi'nde ise (Fransa dahil) grubun binek ve ticari araç satışları % 1,5 büyüyen bir pazarda % 21,6 arttı pazar payı ise 1,8 puan artışla % 10,8’e ulaştı.

Binek araçlarda % 0,9 artan bir pazar payı yakalayan Renault Grubu, satışlarını % 21,7 artırdı ve pazar payı %10,2’ye çıktı . Renault markası, temel olarak Mégane ailesi ve Clio’nun başarısı sayesinde Batı Avrupa’da 2. sırada yer aldı. Batı Avrupa’daki satışları da % 27 artış gösteren (116 bin 096 adet) Dacia markası da %1,6 pazar payına ulaştı .

Ülkelerin çoğunda hurda teşvikinin sona ermesiyle, satılan modellerin karması artış gösterdi. Renault’nun giriş segment satışları 2009’a göre % 4,9 azaldıysa da, C segmentinde % 15,8 arttı.

Ticari araçlarda da %7,7 büyüyen pazarda, Renault Grubu satışlarını % 21 artırdı ve pazar payını %16,6’ya çıkardı ( +1,8 puan). Batı Avrupa’da, Renault markası % 15,7 pazar payıyla liderliğini korudu. Renault’nun ticari araç gamını tamamlayıcı bir ticari araç gamı sunan Dacia markası, % 70,0 artan satışlarıyla 0,3 puan pazar payı kazandı.

Binek ve ticari araç segmentinde ise Avrupa’da, Renault Grubu; % 21,6 artan satış hacmiyle % 10,8 pazar payı kaydetti. Renault 765 bin 683 satışla pazar payını 1,4 puan arttırarak % 9,2 seviyesine çıkardı. Büyümeyi sürdüren Dacia da satışlarını % 29,2 arttırarak 131 bin 598 adetlik satış yakaladı.

 

2010’un ikinci yarısı için ticari beklentiler

İkinci altı aylık döneme dair beklentilerini de açıklayan Renault yetkilileri, Avrupa’da ve dünyada birbirinden farklı bir gelişim izleyeceğini öngörüyor. Avrupa’da, birçok ülkede hurda teşvik sistemlerinin sona ermesi ve sıkı para politikalarının uygulamaya konmasıyla Nisan ayından bu yana gözlenen daralma eğiliminin sürmesinin beklendiği kaydedilen açıklamada yetkililer: “Avrupa dışındaki ülkelerde ise özellikle daha elverişli ekonomik temellere dayanan büyüme sürecinin devam edeceği tahmin ediliyor. Avrupa’da pazarın geçen yıla nazaran -%7 ile -%9 arasında daralacağı tahminlerine karşın Grup, toplam dünya satışlarının 2010 sonunda 2009’a göre yaklaşık + %8 artış göstereceğini öngörüyor” şeklinde konuştu.

Ticaret, Pazarlama ve Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Jérôme Stoll, 2010 yılı için Grup’un her bölgesinde tüm markalarıyla pazar paylarını arttırma hedeflerini sürdürdüklerini ifade ederek: “Avrupa’da, binek araçta üçüncülüğümüzü ve ticari araçta liderliğimizi sürdürmek için Renault markasıyla yeniden kazandığımız pazar paylarını koruyacağız. Avrupa dışında, gelecek yıllarda büyüme üslerimiz olacak gelişmekte olan ülkelerdeki varlığımızı güçlendirerek atağımıza devam edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir