Haziran 30, 2010

Reysaş GYO halka arz ediliyor

Reysaş Taşımacılık ve Lojistik şirketlerinden Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (GYO)'nun, halka arz işlemi gerçekleştirilecek.

Borsaya açılacak Reysaş GYO'nun yüzde 38,5 oranında hissesinin halka arzı planlanıyor. Ek satış hakkının kullanılması durumunda halka arz edilmesi planlanan hisse oranı ise yüzde 44,3 düzeyine ulaşacak.

İMKB ve SPK'nın gerekli izinleri vermesi halinde gerçekleşecek halka arzda, 1,00-1,30 lira aralığında planlanan fiyat aralığında halka arz büyüklüğünün 75-98 milyon lira olması öngörülüyor.

Halka arzın sonucunda ise Reysaş GYO'nun şirket değerinin 170-221 milyon lira aralığında oluşacağı bekleniyor.

30 milyon Dolar'lık yatırım planlanıyor

Mevcut portföyünde 27 gayrimenkul bulunan ve bunların arasında; konvansiyonel, tarımsal, perakende ve yatırım halinde depolar ile üzerinde proje geliştirilmesi planlanan arsaların yer aldığı Reysaş GYO, 2011 yılının sonuna kadar mevcut 200 milyon TL'yi aşan portföy değerine yaklaşık 30 milyon dolar daha yatırım yapmayı hedefliyor.

Türkiye genelinde 11 ilde depoculuk konusunda hizmet veren Reysaş GYO'nun halen inşaatı devam eden İstanbul Tuzla'daki 37 bin m2'lik depo alanı projesi de dahil olmak üzere yaklaşık 215 bin m2 kapalı bulunuyor.

Modern depolama alanına ihtiyaç var

Reysaş GYO'nun gelecek dönem hedef ve yatırım stratejilerine ilişkin olarak açıklama yapan Reysaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven; “İnşaat yaparken müşterisi dolmuş vaziyette ve halka açılmayla birlikte elde edeceğimiz gelirleri diğer depolarımızın yenisine ve zaman içerisinde gelirimizi ve karımızı artırarak geri kalanının hepsini bitirmeyi amaçlıyoruz” dedi ve ekonomik büyümeyle beraber DTZ tarafından önümüzdeki 2 yıl boyunca toplam 800 bin m2 modern depolama alanına ihtiyaç duyulacağını tahmin edildiğini belirtti.

Döven ayrıca, İstanbul'da 2,5 milyon m2 büyüklüğündeki toplam depo stoğunun ancak yüzde 30'unu meydana getiren 750 bin m2 büyüklüğündeki depoların A sınıfı olduğunu belirterek; “Reysaş GYO olarak A sınıfı depo hizmeti veriyoruz. Portföyümüzdeki arsalar üzerinde çeşitli projeler geliştireceğiz. 2011 yılı sonuna kadar yaklaşık 30 milyon dolar yatırın yapmayı planlıyoruz. İstanbul'dan sonra Ankara ve İzmir'de de yatırımlarımızı artırmayı hedefliyoruz”diye konuştu.

Şu an yapılan depoların çoğunun butik anlamda standartlarının çok yüksek  olduğunu da söyleyen Döven: “O kadar çok büyüklükte depo ihtiyacı pazar var ki, biz şuan konvansiyonel ve genel lojistik anlamında depo yapıyoruz. Önce bu pazarı doyurmamız lazım sonra kimyasal, parlayıcı gibi alanlara yöneleceğiz” dedi.

İnşa edilen depoların özellikleri

2020 yılında da ihtiyaçların ne olacağını düşünerek,bu günden hepsinin yeni olmasının büyük bir avantajı  olduğunu dile getiren Döven; “Bizim depolarımız konvansiyonel, yani sisteme göre değiştirilebilir,  ihtiyacı her zaman karşılayabilir özelliklerdedir' dedi ve depo yaparken verimliliğine ve özelliklerine çok dikkat ettiklerini vurguladı.

Geniş bir alanda çalıştıklarını belirten Döven; “Depomuzun 2 tane özelliği var; birincisini biz işletiyoruz, ikincisini de müşterimize kiraya veriyoruz. Biz bundan sonra lojistik şirketlerini de depo kiralamaya davet edeceğiz. Bizim depolar her cümleyi içinde barındırcak niteliklerdedir.

Geldiğimiz nokta, depoculukta  dünya da en son gelecek yerdir. O yüzden bir iyileştirme yada farklılaştırma gibi bir seçeneğimiz kalmadı. En son teknolojiyi kullandık. Genel formalsiyonel denilen her müşterinin kullanabileceği depolardan kullandık; özellikle 2011 yılından itibaren müşterinin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra ihtisas depolarına ağırlık vereceğiz” şeklinde konuştu.

Reysaş GYO hizmetleri

Depolama alanlarının büyüklüğünü futbol sahalarıyla karşılaştıran Döven,”Bir futbol sahasının büyüklüğünü 6 bin m2 olarak baz alırsak yaklaşık 36 futbol sahası büyüklüğünde depolama alanına sahibiz” dedi.

GYO'nun hizmetlerini de vurgulayan Döven şunları sözlerine ekledi: “Ulusal ve uluslararası birçok markaya, sektörlerine göre farklıllaştırılmış 3 tür depo ile hizmet veriyoruz. Genel lojistik amaçlı depolarımız, tarımsal amaçlı depolarımız ve soğuk hava bölmeleri içeren gıda depolama amaçlı üç farklı depomuz bulunuyor.

Otomotiv, beyaz eşya, perakende, tekstil, gıda başta olmak üzere çok çeşitli depolama kapasitesine sahip olan ve yüksek teknolojiye sahip bir alt yapı ile dünya standartlarında hizmet veriyoruz.

Reysaş GYO'nun depolarından hizmet alan markalar arasında Carrefour, Arçelik, Vodafone, Toyota, Sony, Tupperware ve Watson gibi ulusal ve uluslararası markalar yer alıyor” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir