Nisan 13, 2007

Reysaş otomobilleri konteyner ile taşımaya başladı

Reysaş otomobilleri konteyner ile taşımaya başladı.

Türkiye’nin halka açık ilk lojistik şirketi olan Reysaş Lojistik, Türkiye için bir başka ilki daha gerçekleştirerek 45’lik konteynerler içinde otomobil taşımaya başladı.
Konu ile ilgili olarak 12 Nisan 2007 tarihinde Reysaş Lojistik’in Samandıra’daki merkezinde düzenlenlenen toplantıda otomobillerin  bu şekilde taşınmasının maliyetleri düşürmenin yanı sıra bir dizi avantaj sunan  daha sunacağı ifade edildi.
Toplantıya Reysaş Lojistik  Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven’in yanı sıra  Mercedes-Benz Türk,  Volvo, Temsa, Tofaş, Toyota, Skoda ve  Karsan firma temsilcileri  katıldı.

Toplantıda  45’lik konteyner üretimini gerçekleştiren Hollandalı Unit 45 firmasının temsilcileri, otomobilleri  konteynerler e  yükleme operasyonunu gerçekleştirerek katılımcılara   bu konuda bilgiler  verdi. Reysaş Lojistik ,  Hollanda’lı Unit 45 şirketinden  45’lik, 2.000 adet  konteyner  alımı için yaklaşık 6 milyon Euro’luk bir yatırım yapmış. Reysaş İran, Ukrayna, Rusya, Romanya ve Türkmenistan gibi ülkelere otomobil taşımalarında  kullanacağı  konteyter ler  ile   lojistik maliyetleri aşağı çekip bunları da müşterilerine yansıtarak rekabette  avantaj  sağlama iddiasında.

Amaç taşımaları ucuzlatmak, iyileştirmek,hızlandırmak,  kaliteyi arttırmak
Toplantıda bir konuşma yapan Reysaş Lojistik  Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, dünyada yeni uygulanmaya başlayan bu sistemi bir yıldır kullandıklarını belirterek  şunları söyledi: “Dünyada iş süreçlerinde üç dönem var; Kaizen, iyileştirme  ve çözüm  dönemleri artık bitti, şimde inovasyon yani değişim dönemindeyiz. Dünyada yeni uygulanmaya başlayan 45’lik konteyner ile otomobil taşımalarına,  eş zamanlı olarak biz de başladık. Amaç taşımaları ucuzlatmak, iyileştirmek,  hızlandırmak ve kaliteyi artırmak.

İhracat ve ithalatta otomobil taşımalarından   araçlar  boş olarak dönüyordu, başka bir yük getirme şansı yoktu. Konteyner kullanımı ile dönüşlerde  konteynere uygun konvansiyenel yükler alıp, dönüşlerin dolu olması sağlanıyor. Gemi bekleme sorunu da artık yok. Bugün Endonozya’ya iki araba götürmek için aylarca beklemeniz lazım, ama arabaları konteynere koyarsanız hemen gönderebilirsiniz.  45’lik konteyner 4-5 otomobil aldığı için maliyetleri de düşürüyor. Ayrıca kapalı bir kutuda araçları daha emniyetli ve  hızlı  taşıyabiliyorsunuz”.

Özel konteynerler
45’lik konteyner binek arabalarda boyutlarına göre 5-6, ticari araçlarda 3-4 adet taşıma kapasitesine sahip. Bu taşımalar için konteynerlerin içinde görünmeyen bir dizi iyileştirme yapılmış. Extra bir aparat getirmeden, forklifte  ihtiyaç olmadan konteynerlere  araçların yükleme ve boşaltımları yapılıyor.  40’lık konteynerde 12 metre uzunluk, 45’lik konteynerde 13.60 metreye çıkıyor. Kazanılan 5 inçlik alan, minumum 2 araba daha yükleme olanağı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir