Aralık 26, 2008

RoderNet-TIR yeni yılda devrede!

Uluslararası nakliyecilerin, Ocak 2009'dan itibaren AB ülkelerine giriş çıkışlarında, TIR karnelerinde bulunan bilgileri elektronik ortama aktarması gerekiyor. Bu kapsamda, RODER'in kanalı ile geliştirilen ve “RoderNet-T1” olarak açıklanan proje genişletildi.  Bu projede yer alan T1 beyanlarında kullanılan “önceden bildirim” sisteminden elde edilen bilgi ve birikim sonucunda RODER, yabancı ortağı ile birlikte kısa bir süre içerisinde bir program ve bilgisayar arayüz programı tasarlayarak “RoderNet-TIR” projesini başlattı.
 
RoderNet-TIR projesi 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren AB Giriş ülkeleri olan Bulgaristan ve Ro-Ro ile yapılan taşımalarda İtalya'da geçerli olacak. Bu şekilde taşımacı şirketler, isterlerse “RoderNet-T1” projesiyle T1 beyanlarını ve “Rodernet-TIR” projesi ile TIR Karnesi Önceden Bildirim işlemlerini yapabilecekler. Tüm bunları yapabilmek için nakliyeci şirketlerin  “www.roder.org.tr” adresine kayıt yaptırmaları gerekiyor.
 
Konuyla ilgili olarak 25 Aralık 2008'de RODER Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan RODER Genel Müdürü Cumhur Atılgan, uluslararası nakliyecilerin yılbaşından itibaren yapmaları zorunlu olan formalitelere ilişkin bir açıklama getirerek, şunları söyledi:
 
“Yılbaşından itibaren, TIR Karnelerinde bulunan bilgiler, elektronik ortamda (bilgisayar ortamında) olmak üzere, AB'ye giriş gümrük idarelerine veya AB'den hareket ederken, AB Hareket gümrük idarelerine önceden bildirilmek zorunda. Bu işlem, uluslararası taşımacılıkta güvenliğin sağlanabilmesi, işlem kolaylığı ve istenen işlem hızına ulaşabilmek için gerekli kılınıyor.

TIR işlemlerinin, kağıt ortamında daha önceden olduğu gibi yapılan rutin işlemleri (tescil, volet 1 ve volet 2'nin Karne'den koparılması gibi işlemler) söz konusu elektronik önceden bildirim işleminin yapılmasını takiben gerçekleştirilecek.  Söz konusu önceden bildirim işlemleri, AB ülkesi olmayan ancak TIR sözleşmesi tarafı olan iki ülke arasında (örneğin Türkiye ile Rusya arasında Ro-Ro yolu ile yapılan taşımada veya Türkiye ile İran arasında) yapılan taşımalarda geçerli olmayacak. Bu bölgelere yapılan taşımalarda bir AB ülkesinden geçilmediği sürece TIR Karnesi işlemleri eskiden olduğu gibi manuel olarak döküman ile yapılmaya devam edilecek.

AB ülkesinden başlayıp, daha sonra AB ülkesi olmayan bir ülkenin topraklarından devam eden bir transit taşımada ise, “Önceden Bildirim” ilk hareket noktasındaki AB gümrük idaresine yapılacak, daha sonra, AB üyesi olmayan ancak, TIR Sözleşmesine taraf olan bir ülke toprağından tekrar çıkışta ve AB topraklarına girişte tekrar yapılması gerekecek. (Örneğin; Bulgaristan'dan giriş aşamasında 1.Önceden Bildirim, Sırbistan ve Hırvatistan'dan geçiş daha sonra Slovenya'ya giriş aşamasında 2. Önceden Bildirim gibi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir