Mayıs 7, 2007

Saffet Ulusoy'a İsveç Kraliyet Nişanı verildi

İsveç Kralı 16. Gustav, Saffet Ulusoy’a ‘Kutup Yıldızı Kraliyet Nişanı’ verdi. Bu nişan, Türkiye’de yalnızca iki kişide bulunuyor.

İşadamı Saffet Ulusoy’a İstanbul’da yapılan bir törenle ‘Kuzey Yıldızı Kraliyet Nişanı verildi. İsveç Kralı 16. Gustav adına İsveç Büyükelçisi Christer Asp tarafından verilen nişan, daha önce de İshak Alaton’a verilmişti.
İstanbul’daki İsveç Konsolosluğu’nda yapılan törende; “Kuzey Yıldızı Kraliyet Nişanı, çok nadir olarak verilmektedir. Nişan, Majesteleri tarafından İsveç ile nişan verilen kişinin ülkesi arasındaki ilişkilere önemli katkılar sağlayan şahısların titizlikle incelenmesinin ardından verilir. Bu, sizin durumunuzda kesinlikle geçerlidir.” diyen Asp, daha sonra şunları söyledi:
“Türkiye ile İsveç arasındaki ilişkiler hiçbir zaman bugünkünden daha iyi olmamıştır. Sizin bunun gerçekleşmesinde önemli bir rol oynadığınıza inanıyoruz. Majesteleri bu töreni geçtiğimiz yıl mayıs ve haziran aylarında Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret sırasında yerine getirmek istemişti. Ancak rahatsızlığınız nedeniyle bu mümkün olmadı.”
“Bu nişanın değeri, parayla ölçülemez” diyerek sözlerine başlayan Saffet Ulusoy ise; 30 yıldır İsveç ile çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: “Volvo ile çalışmaya başladığımızdan bu yana 13 bin 500 adet araç sattık. Türkiye ile İsveç arasındaki ticari ilişkilere, Ulusoy ailesi olarak katkıda bulunduk.”
Törene katılanlardan İshak Alaton ise “Volvo’ya Türkiye’de büyük şans diliyorum” diyerek; “Biz şimdi bir kulüp kurmuş olduk sayın Ulusoy. Bugün burada bulunmamın bir sebebi de; İsveç Kuzey Yıldızı kulüp kardeşliğimizdir” şeklinde konuştu.
Volvo’nun Doğu Avrupa Ülkeleri Kamyon Satış Başkan Yardımcısı Roger Alm ile Volvo Otomotiv Türk Genel Müdürü Jan Van Der Malen’in de hazır bulunduğu törene; Ulusoy ailesinin pek çok ferdiyle birlikte Yılmaz, Haluk ve Alican Ulusoy’un yanı sıra İshak Alaton, Hüsnü Özyeğin, Fuat Miras, Yüksel Mermer ve Cüneyt Solakoğlu da katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir