Ocak 25, 2010

Santa Fe Türkiye'de

Hyundai’nin yenilenen SUV modeli Santa Fe, 110 bin TL'den başlayan fiyatlar ile Türkiye’de satışa sunuldu. Style ve Style Max olmak üzere iki donanım paketiyle sunulan aracın iç ve dış görünümünde, motorunda ve şanzımanında yenilikler yapıldı, ayrıca güvenlik özellikleri artırıldı.  Yenilenen Santa Fe’nin dış görünümünde üç çıtalı yeni bir radyatör ızgarası, yeni tip sis farlarının kullanıldığı ön ve arka tamponlar yer veriliyor. Yenilenen Santa Fe ile birlikte lastik basınç uyarı sistemi, navigasyon ekranı ve Xenon farlar gibi teknolojik özellikler de sunuluyor.

Kabin içinde Supervision led teknolojili gösterge paneli, dikiz aynası üzerinde LCD geri görüş ekranı ve yeni tip döşeme kullanılıyor. Santa Fe’nin yeni 2.2 litrelik motoru  3800 d/d’de 197 bg maksimum güç ve 1800-2500 d/d arasında 422 Nm maksimum tork üretiyor. Bu motor, Hyundai’nin yeni 6 kademeli Shiftronic şanzımanıyla sunuluyor. Bu şanzımanla 0-100 km/s hızlanmasını 10,2 saniyede gerçekleştiren yeni Santa Fe’nin maksimum hızı ise artarak 190 km/s’ye yükseltildi.

Değişken emme sistemi ve elektronik değişken geometrili turbosuyla ani gaz tepkilerine yanıt veren 16 supaplı ve Euro-5 uyumlu olan bu motor, eski motora göre çok daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 gazı emisyonu sunuyor. Beş kişilik Santa Fe Style’ın 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi 7,2 litre iken CO2 emisyon değeri ise kilometre başına 194 gram.

Aracın kabinindeki altı hava yastığının haricinde yan çarpışmalardaki ve devrilme anındaki güvenliği artırmak amacıyla 7 kişilik Style Max’te bile üç sırada oturan yolcuları da kapsayan devrilme sensörlü perde hava yastığı kullanılıyor. Ayrıca ESP (Elektronik Stabilite Programı), TCS (Savrulma ve Patinaj Önleme Sistemi), boyun yaralanmalarını önleyen aktif koltuk başlıkları, tüm yolcular için ön gergili ve yük sınırlayıcılı üç noktadan bağlantılı emniyet kemerleri gibi özellikler standart olarak sunuluyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir