Nisan 7, 2010

Satko'dan şoför tanımlama sistemi

Satko Teknoloji,  şirketlerin araçlarının nerede ve ne zaman, hangi şoför tarafından kullanıldığının takip edebileceği “Şoför Tanımlama Sistemi”ni hizmete sunuyor. Bu sistemden yararlanan Satko müşterileri arasında Garanti Factoring, Trakya-Şişe Cam, TurkNet, Murat Makine, Akdeniz Petrol yer alıyor.

Sistem nasıl çalıştırılıyor

Şehiriçi yolcu otobüslerinden tanıdığımız “Akbil” gibi bir araçla çalışan sistemde, şoför aracı kullanmaya başlamadan önce kendi cihazını okutarak aracı çalıştırıyor, cihazda toplanan bilgiler de merkeze aktarılıyor. Böylece hangi aracın, hangi saatlerde hangi şoför tarafından kullanıldığı düzenli olarak takip edilebiliyor.

Faydaları

Sistemin sağladığı faydalar arasında bir aracın plakasına gelen bir trafik cezasının hangi şoföre ait olduğunun bulunması, belirli araçların yalnızca izin verilen şoförler tarafından kullanılmasının sağlanması, aracın çalınması ya da izinsiz kullanılması halinde şoför tanımlaması yapılmadığı için hem araçta, hem merkezde uyarı verilerek erken tespitle aracın kolay bulunması gibi özellikler yer alıyor. Bunun yanı sıra şoförlerin çalışma saatlerinin takip edilmesi, mesai saatleri dışında araçların iş dışı amaçlarla kullanımının önlenmesi de sağlanıyor.

Ayrıca bazı firmalar için bulundukları sektördeki kurallar gereğince, aracın motor, hız ve yakıt takipleriyle bağlantı kurularak, şoförlerin araç kullanım performanslarının değerlendirilerek şoför değerlendirme kartlarının (scorecard) oluşturulması da mümkün oluyor. Bu sayede aşırı hız ve aşırı motor devrinin önüne geçilebiliyor, yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Kurallara uygun, yüksek performansla araç süren şoförlerin ise puanlarla ödüllendirilmesi de gerçekleştirilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir