Mart 7, 2007

Scania Avrupa'da 2007'nin en iyi genç tır sürücüsünü arıyor

Ağır ticari araç  kullanıcılarının yol güvenliği konusundaki bilinç düzeyini artırma amacını taşıyan “Genç Avrupalı Tır Sürücüsü” (GATS 2007) yarışması başlıyor. Türkiye distribütörlüğü Doğuş Otomotiv tarafından yürütülen Scania tarafından düzenlenen yarışmaya Türkiye de dahil olmak üzere 24 ülkeden sürücüler katılacak ve birinci olan sürücü R Serisi bir Scania çekici ile ödüllendirilecek.

Scania tarafından Avrupa Birliği ve IRU’nun (Uluslararası Karayolu Taşımacıları Birliği) desteği ile 2003 yılında düzenlenmeye başlanan ve 2 yılda bir gerçekleştirilen Genç Avrupalı Tır Sürücüsü (GATS 2007) yarışması için geri sayım başladı. Scania’nın ağır vasıta sektöründe trafik güvenliği konusunda öncü marka olduğunun altını çizen yarışma, Avrupa Komisyonu’nun 2010 yılına kadar trafik kazaları sonucu yaşanan ölümleri yarı yarıya azaltmaya yönelik trafik güvenliği hedefini desteklemek amacıyla düzenleniyor. Bu hedefe giden yolda, sürücülerin genç yaşta eğitilmesinin önemini vurgulayan yarışmaya Avrupa’dan bu yıl 20.000 kişinin üzerinde başvuru bekleniyor. Türk sürücülerin ikinci kez katılacağı yarışma için başvurular 6 Mart – 20 Nisan 2007 tarihleri arasında http://yetd.scania.com/TR/ internet sitesi üzerinden yapılabilecek. Yarışmaya katılabilmek için 1972 yılında veya daha sonra doğmuş ve geçerli bir ağır ticari araç sürücü belgesine sahip olmak yeterli.

Ağır ticari araç teknolojisi, güvenli ve ekonomik araç kullanımı gibi konulardaki bilgilerinin yanı sıra araç hakimiyeti ve manevra yeteneğinin çok yüksek olduğuna inanan genç Türk sürücülerin ilk etapta internet sitesindeki teorik testleri yanıtlaması gerekiyor. Her ilden bu testlerde en başarılı olan 15 sürücü yarışmaya katılmaya hak kazanacak. Mayıs ayında Ankara, Samsun, Erzurum, Antakya, İzmir ve İstanbul’da bölge finalleri gerçekleştirilecek. Bölge finallerinde teorik bilgi testlerinin yanı sıra pratik sınavlar da bulunacak. Bu sınavlar öncesinde Scania uzmanları tarafından sürücülere eğitim verilecek. Bölge sınavlarında başarı olan, her ilin 1. ve 2.’si 9 Haziran tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Türkiye finaline katılmaya hak kazanacak. Türkiye finalinde birinci olan sürücü Eylül ayında İsveç’te gerçekleştirilecek olan Genç Avrupalı Tır Sürücüsü 2007 yarışmasında Türkiye’yi temsil etme hakkını kazanacak. İsveç’teki finalden zaferle ayrılacak sürücü ise evine R Serisi bir Scania çekici ile dönecek. İsveç’te ikinci olan sürücü, bir arkadaşı ile birlikte Valensiya’da gerçekleştirilecek olan 2007 Moto GPDünya Şampiyonası’nda Michelin’in VIP misafiri olacak. Üçüncü ise Ferrari’nin Maranello’daki efsanevi fabrikasını ve buradaki Ferrari tarihi müzesini ziyaret etme şansı yakalayacak.

Genç Avrupalı Tır Sürücüsü yarışması, sadece trafik güvenliğinin geliştirilmesini değil, aynı zamanda yakıt tüketimi ile egzoz emisyonlarının düşürülmesini de destekleyen bir misyona sahip. Bu misyon gereği Scania, ağır ticari araçların küresel ısınmaya etkisinin azaltılması yönünde çalışmalarına devam etmekte olup, bu araçları kullanan sürücüleri de eğitiyor. Ekonomik araç kullanımının bir diğer olumlu etkisi olan taşımacılık sektörünün daha düşük işletme maliyetlerine ulaşabilmesi de Genç Avrupalı Tır Sürücüsü yarışması ile Scania’nın ulaşmayı planladığı hedeflerden biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir