Mart 13, 2010

Scania EGR'li araçlarıyla ağır ticari araç pazarında iddialı

AB kriterleri çerçevesinde ülkemizde de uygulanmaya başlanan Euro normu zorunluluğuna  EGR ve SCR sistemli araçlarıyla cevap veren Scania, son dönemde EGR sistemli Euro 4 araçlarına daha fazla talebin olduğunu  ve bugüne kadar 1000 adetin üzerinde EGR sistemli Euro 4 çekici satışı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak açıklama gerçekleştiren Scania Satış Müdürü Harun Göktaş, EGR sisteminin Türkiye şartlarına en uygu araç olduğunun altını çizerek, sistemin çalışma şekli ve müşteri geri bildirimleri hakkında şunları söyledi:
 
“Çevreye duyarlılık konusunda otomotiv üreticileri motor teknolojilerinde SCR ve EGR olmak üzere 2 farklı yöntemi tercih ettiler. Scania ise her iki sistemi de araçlarında kullanıyor.  EGR sistemi ile de müşterilerine en uygun çözümü sunuyor.
EGR sisteminin ana çalışma mantığı egzoz gazını yanma odasına kontrollü biçimde geri göndererek yanma verimini artırmak ve çıkan egzoz gazının içindeki zararlı bileşenleri azaltmaktır. Sistemde, silindir içindeki yanma sıcaklığının azaltılması için silindir içerisindeki oksijen miktarı azaltılır. Oksijen miktarı da silindire giren havaya egzoz gazları gönderilerek azaltılır. Bu yolla egzoz gazları içindeki Nitrojen Oksit (NOx) miktarı azaltılır, yani istenen emisyon değeri herhangi bir ilave madde kullanımına gerek kalmadan sağlanmış olur.

SCR sistemi AdBlue katkı maddesi kullanma zorunluluğu getiriyor. Ama EGR sisteminde böyle bir gereksinim yok. EGR sisteminde,  araca koymanız gereken tek şey yakıttır. İlave herhangi bir madde kullanımı söz konusu değildir. Müşterilerimize en doğru ürünü sunuyoruz. Çünkü Türkiye genelinde  ve Avrupa haricinde kalan Rusya-Irak-İran-Suriye-Türki Cumhuriyetler benzeri yurt dışı ülkelere taşımacılık yapan tüm müşterilerimizin en genel çalışma şartları, uygun olmayan yakıt, zorlayıcı olmayan emisyon sınırları (Euro1-2-3 ) ve ideal olmayan hava-yol koşullarını barındırıyor.  Türkiye içinde ve Türkiye’nin doğusuna çalışan bu grup müşteriler için en uygun çözüm ek madde gereksinimi olmayan EGR sistemini kullanan Euro 4 araçlardır. Bugüne kadar 1000 adetin üzerinde EGR sistemli çekici sattık ve hep müşterilerimizden olumlu geri dönüşler aldık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir