Eylül 23, 2010

Scania emisyon ve filo yönetim sistemlerini tanıtıyor

İsveçli üretici Scania, IAA'da karbon emisyonu düşürme ve filo yönetimi sistemlerini tanıtıyor.

 

Scania, Ecolution isimli program dahilinde araçlar, en az karbon salınımı yapacakı şekilde donatırken, aracın sürücüsüne bu konuda eğitim veriyor. Kamyon kullanıldığı süre boyunca sürücüye tavsiyeler veren Scania, servis ziyaretleri sırasında hava deflektörleri ve aks ayarları gibi emisyon artırıcı unsurlar üzerinde özellikle duruyor. Bu programa katılmak isteyen araç sahiplerinin en az 3 yıllık bir anlaşma imzalamaları gerekiyor.

2011 yılından itibaren kendi filo izleme sistemini sunmaya başlayacak olan Scania, bu ürünü 3 seviyede satmayı planlıyor. İlk seviyede araç sahibine e-posta ile bilgi veren sistem, ikinci etapta internetten erişilebilen daha kapsamlı bir rapor sunuyor. Aynı sistem, son ayakta aynı şekilde detaylı bir raporu, canlı araç izlemeyle birlikte sunacak.

Fuarda bu iki yeniliğin yanı sıra Scania'nın gazla çalışan P Serisi modelleri de hazır bulunacak. Araçların; 270 ve 305 beygir güç üretebilen motorları, sırasıyla 1.100 ve 1.250 Nm tork sunuyor. Ortalama 200 km menzile sahip olan bu araçlarda 80 litre hacimli 8 adet gaz tankı görev yapıyor. Scania, doğal gazla da çalışabilen bu motorlarda biyogaz kullanılmasının daha verimli olacağını belirtiyor. Bu araçlarda 6 ileri vitesli, Allison marka otomatik şanzımana entegre intarder ile birlikte sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir