Haziran 15, 2010

Scania güç çıtasını 730 Bg'ye yükseltti

Scania R serisi çekici ve kamyonlar için yeni bir motor geliştirdi ve güç çıtasını 730 Bg'yi çıkardı. İlk olarak Topline kabinli R Serisi çekicilerde kullanılmaya başlanan 16,4 litrelik yeni SCR'li motorun öne çıkan başlıca özellikleri;1900 dev/dak'da 730 Bg güç, 1000 -1300 dev/dak'da 3500 Nm tork sunması ve de Euro5 ile EVV  standartlarına sahip olması.

 

Güç farkı

730 Bg'lik motorla donatılarak piyasaya sunulan R serisi Topline kabinli çekicileri, ilk olarak Almanya'nın Trier kentinde gerçekleştirilen test sürüşü etkinliği ile kamuoyuna tanıtıldı. Taşıyanlar Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Vahit Mahmatlı’nın da katıldığı test sürüşlerinde; aracın motoru, yeni sürüş donanımları ve Opticruise şanzımanın uyum ve performansı denendi.

500, 560 ve 620 Bg’lik motorlarla donatılmış çekicilerin de bulunduğu test sürüşleri,  40 ton yüklü ağırlık ile 45 km'lik bir parkurun dik, uzun iniş ve çıkışlı yollarında gerçekleştirildi.

 

500, 560  620 ve 730  Bg'lik çekiciler, sürüş esnasında 40 ton ağırlıkla 85 km’lik azami sürate ulaşmalarına rağmen, sürücüsüne hiç bir zorluk çıkartmadan adete çok güçlü bir motora sahip binek araba konforu rahatlığı ve performansı ile parkuru tamamladılar.

Buna karşılık 730 Bg'lik motora sahip araçlar ile diğer araçlar arasında güç aralıklarına göre değişen oranlarda devir farkı ve de 1 viteslik bir fark oluştu. 730 Bg'lik çekiciler, Opticruise şanzımanın vites değiştirmedeki hızlılığı ve hassaslığı ile dinamik sürüş şartlarını sağladılar.

 

 
Güvenlik

Scania’nın 730 Bg'lik  çekicisinde bulunan  Sürücü Güvenliği Emniyet Kemeri Hatırlatıcısı,Euro NCAP standardını taşıyor.

ESP ve retarderli çekicilerde seçenek olarak sunulan ACC (Ayarlanabilir Hız Sabitleyicisi) sistemi sayesinde de mesefa algıyıcı şerit koruma desteği, 5 adımda ayarlanabiliyor. Adımların hepsi panelden görünüyor. Ölçü ve zamana göre hızlanma ve yavaşlama sağlayacak ortalama sürati ve buna göre aracın diğer yol unsurlarına karşı mesafesini optimize ediyor. Bu sistemde motor, retarder ve tekerlek frenlerine müdahale ediyor. Aracın mesafe farkı kapanırsa sürücü uyarılıyor.

Serit Koruma Desteği, sürücü davranışlarını ve hava muhalefetine karşı alınmış bir önlem olarak araca ekstra bir güvenlik seviyesi ekliyor. Eğim öngörü, frenleme ve vites seçimi özellikleri arasında yer alıyor.

Yeni seri Opticruise şanzıman

Yeni Opticruise şanzımanlarda en önemli değişiklik, debriyaj pedalının tamamen ortadan kaldırılması.

12 vitesli şanzıman, yeni V8 motor için tek diskli debriyaj daha yüksek kavrama kuvvetlerine uyacak şekilde geliştirilmiş ve artan motor torkuna uygun hale getirilmiş. Daha güçlü bir overdriver sistemi bulunuyor.

Elektro hidrolik debriyaj kontrol sistemi, yüksek vites değişim hızı sunuyor. Manevra modu mevcut ve ekstra ince debriyaj kontrolü sağlıyor. Retarder opsiyonel iken Hill Holder otomatik versiyonda standart olarak sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir