Eylül 5, 2008

Sektördeki dolandırıcılara dikkat!

Üstyapı sektöründe ortaya çıkan büyük bir şebeke, sektördeki üreticileri korkutuyor.  Üstyapı çeşitlerinden damper alanında faaliyet gösteren bazı  firmalar dolandırıldı.  Üstyapı firmalarına karşılıksız çekler verilerek alınan mallar  hızlı bir şekilde elden çıkarılıyor. Organize olmuş ve hazırlıklı çalışan kişiler aynı süreçte çok farklı sektör firmalarını da dolandırmış bulunuyorlar.

Yasal boşlukları üstyapı firmalarının çalışma yöntemlerini bilen ve tüm boşluklardan yararlanan dolandırıcılar  firmaların iyi niyetinden ve satış yapma isteğinden yararlanıyorlar. Çeklerin karşılıksız çıkması ile alıcının kötü niyeti anlaşıldığında iş işten geçmiş oluyor. Kimi zaman satılan malan ikinci üçüncü sahibi ve yarı römork bulunsa bile geri almak yasal olarak bir çok hukuki işlem gerektiriyor. Kimi zaman imkansız hale geliyor veya önemli değer kayıpları ile karşı karşıya kalınıyor.  Dolandırıcılar malın satışı sırasında gerçek kullanıcı veya müşterileride ihtilaf içine sokmak ve üretici ile bu kişi ve kurumu karşı karşıya bırakma yöntemini kullanıyorlar. 5 Eylül 2008 itibarıyla dolandırılan firma sayısı 3 dolandırılan araç sayısı 5 adet olarak tespit edilmiş bulunuyor. Kurbanlara yenilerinin eklenmesinden kaygı duyuluyor.

Şebeke üyeleri ilk teması internet üstünden veya firmaya yapılan ziyaret ile oluşturuyorlar.

Tanınmayan müşteriler ile yapılacak alışverişlerde iyi istihbarat yapılması refarans istenmesi gibi tedbirlerin önemi özellikle mağdur durumdaki firmalar tarafından önemle vurgulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir