Haziran 3, 2008

Shell Eco Marathon'da Unsped'in sponsoru Sahımo Mekano derece aldı

Fransa'nın Nagaro şehrinde, 21 – 24 Mayıs 2008 tarihleri arasında düzenlenen 'Shell Eco Marathon'da Türkiye’den UNSPED Group’un taşıma sponsoru olduğu,  Sakarya Üniversitesi'nin Hidrojen Arabası Sahimo Mekano, Hidrojen ve Urban Kategorilerinde Avrupa 3'ncüsü oldu.

Hidrojen Enerjisi ile çalışan Şehir Arabaları Kategorisi'nde Türkiye'yi temsilen yarışan Sahımo  Mekano ilk elemeleri geçerek 12 takım ile birlikte finale kaldı. Son gün yapılan final yarışlarında ise Hollanda ve Norveç ekiplerinin ardından SEM 2008 yarışını 3.'lükle tamamladı .Yarışta görev yapan Saıtem üyeleri 27 Mayıs 2008 Salı günü Fransa'dan Türkiye'ye döndü.

Shell Eco Marathon
İlk olarak 1939 yılında Shell laboratuvarlarında yapılan çalışmalarda, araçların nasıl daha az yakıtla, daha uzun mesafeler katedeceği araştırılmaya başlandı. İlk yarışma 1985 yılında, 20 Avrupa ülkesinden, binlerce genç mühendis ve bilim adamının katılımıyla Fransa da gerçekleşti. Yarışın amacı Shell'in 1939'da başlattığı çalışmalara paralel olarak, en az yakıtla en çok mesafeyi gitmek olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir