Nisan 21, 2010

Shell Eco Marathon için Türk takımları hazır

Shell  Eco-Marathon 2010'da yer alacak Türk ekipler yarış için hazırlıklarını tamamladı. 6-7 Mayıs 2010 tarihlerinde, Almanya’nın Berlin şehrindeki EuroSpeedway Lausitz pistinde gerçekleşecek olan yarışma için Türk öğrencilerin tasarladıkları araçlar 24 Nisan’da yola çıkacak.

Shell tarafından sürdürebilir enerji konusunda bilinç yaratmak, yakıt verimliliğini teşvik etmek amacıyla düzenlenen ve  “en az yakıtla en fazla yol alan” araçları tasarlayıp  üreten takımların yer aldığı yarışmaya,bu yıl Türkiye’den 10 farklı ekip katılıyor. Yarışmaya dünya genelinde  24 ülkeden 200 okul ve 221 öğrenci takım yer alıyor.
 
ShellEco-Marathon’da ekipler yarışa “Prototipler” ve “Şehir Konsepti” adlı iki kategori altında katılıyor ve geleneksel yakıtlarla yeni yakıtların denendiği araçları yarıştırıyorlar. Prototipler, geleceğe dönük fütüristik tasarımlara sahipken, Şehir Konsepti (UrbanConcept) arabaları ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve bilindik otomobil modellerine benziyor. Yarışlarda son yıllarda, “Şehir Konsepti” kategorisinin popülaritesi gittikçe artıyor. Geçen yıl yarışa Şehir Konsepti kategorisinde 58 ekip katılırken bu yıl sayı 67’ye çıkmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir