Temmuz 9, 2010

Shell ve İDO'dan işbirliği

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve Shell, bilet satışından akaryakıt tedariğine, yolcu ve personel eğitiminden tüketici kampanyalarına kadar birçok alanda stratejik iş ortağı oldu. 8 Temmuz 2010 tarihinde imzalanan işbirliği anlaşması kapsamında 15 Shell istasyonu, İDO Bilet Satış Acentesi olarak da hizmet vermeye başlayacak.

Anlaşmanın imza töreni İstanbul'da İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ve Shell& Turcas Petrol İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende konuşan İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, İDO’nun modern yolculuk kültürü yaratan bir işletme vizyonuyla yeni ve katma değerli girişimleri her zaman desteklediğini belirterek : “Shell gibi büyük bir firmayla çalışmatan mutluyuz” dedi.

George Spanoudis ise, imzalanan anlaşmanın iki kuruluş arasındaki işbirliğini yepyeni bir boyuta taşıdığını ve Shell’in, İDO ile bir araya gelmesinin İDO müşterileri için yeni avantajlar yaratacağını ifade ederek şunları söyledi:

“2010’un başından bu yana tüm akaryakıt ve madeni yağ ihtiyacını karşıladığımız, 100’e yakın gemisiyle dünyanın en büyük deniz ulaşım filosu konumundaki İDO’nun performansında ve başarısında pay sahibi olmaktan gurur duyuyoruz. İDO ile işbirliğimizi daha derinleştiren ve her iki kurumun müşterilerine katma değerleri hizmetler sunacak olan bir dizi projeyi eşzamanlı olarak başlatıyoruz. Uzun dönemli işbirliğimizi, İDO müşterilerinin daha konforlu seyahat etmesini sağlamak için eğitim programları ve ödül kampanyaları ile zenginleştirdik. Önümüzdeki haftadan itibaren 15 Shell istasyonumuz İDO Bilet Satış Acentesi olarak da hizmet vermeye başlayacak. İDO acente ağına dahil olacak istasyonlarımızı Aydın, Antalya, Balıkesir, Denizli, Isparta, Manisa, Muğla ve Istanbul illerimizdeki istasyonlarımız arasından belirledik. Böylelikle İDO’nun bilet satış ağını daha da genişletmiş oluyoruz. Diğer taraftan sürüş güvenliğine ilişkin hazırladığımız filmleri ve simülatörlerimizle de İDO yolcularının hizmetinde olacağız. İDO ile beraber yürüteceğimiz armağan kampanyalarıyla İDO yolcularının seyahatlerini daha da eğlenceli hale getirmeyi hedefliyoruz. Feribotların bekleme alanlarında sunacağımız PitStop hizmetimiz ile de sürücülerimize yolculukları öncesinde araçlarıyla ilgili genel bilgiler verecek; motor yağı, cam suyu, lastik kontrollerini yapacağız. Kendimizi İDO’nun stratejik iş ortağı olarak görüyoruz. Başlattığımız kapsamlı işbirliğimizle 2010 yazının ve önümüzdeki dönemin İDO yolcularına keyifli ve eğlenceli yolculuklar getirmesini diliyoruz.”

İDO biletleri anlaşmalı Shell istasyonlarından alınabilecek

8 Temmuz 2010 tarihinde imzalanan anlaşma ile İDO’nun deniz otobüsü ve hızlı feribot seferlerine ait tüm bilet işlemleri, anlaşmalı Shell istasyonlarından yapılabilecek. Anlaşmaya göre halihazırda 27 bilet satış acentesine sahip İDO’nun bilet satış ağına 15 Temmuz 2010 tarihinden 15 yeni Shell istasyonu eklenecek. İDO müşterisi olan araçların yoğun olarak kullandığı güzergahlar arasından seçilen; Aydın, Antalya, Balıkesir, Denizli, Isparta, Manisa, Muğla ve Istanbul illerindeki 15 Shell istasyonunda, önümüzdeki 2 yıl boyunca her türlü İDO bilet işlemini gerçekleştirmek mümkün olacak.

“Şanslı Koltuk” Kampanyası:

Shell ve İDO’nun anlaşma kapsamında başlattıkları bir diğer ortak program da ‘Şanslı Koltuk Hediye’ kampanyası. Buna göre Temmuz ayı boyunca İDO hızlı feribotlarında uygulanacak Şanslı Koltuk Kampanyası’nda, şanslı koltuğa oturan yolculara, Shell ve İDO’dan çeşitli hediyeler verilecek. 1 Temmuz 2010 tarihinde başlayan kampanya kapsamında talihlilere Shell’den Oyuncak Hikayesi 3 filminin karakterlerinden oluşan hediye seti ve İDO yaz tatili hediye seti verilmektedir.

Sürüş Güvenliği Eğitimleri

Sürüş güvenliği konusundaki işbirliği kapsamında Temmuz ayı boyunca İDO hızlı feribot ve araç terminallerinde, emniyetli araç kullanma, çevre ve sağlık konularında Shell tarafından hazırlanan eğitici filmlerle gösterilecek. Böylece IDO müşterilerinin seyahatlerini daha keyifli hale getirerek trafik kazalarının önüne geçilmesini sağlayacak kısa mesajlar verilecek.

İDO terminallerinde araç kazalarının önlenmesi için dikkat edilmesi gereken hususları gösteren simülatörler, İDO müşterilerinin hizmetinde olacak.

Diğer taraftan Shell; şirket kültürünün ve iş yapma tarzının özünü oluşturan iş sağlığı, emniyet ve çevre konularında yıllara dayanan bilgi birikimini; ihtiyaç doğrultusunda İDO personelini bilgilendirme amaçlı eğitimlerle paylaşacak. İDO’nun talep etmesi durumunda ise petrol türevi ürünlerin analizleri öncelikli olarak yapılacak.

PitStop Kontrolleri

İDO müşterilerine sunulacak bir diğer hizmet isee “PitStop” olacak. Shell’in uzmanlığıyla sağlanacak PitStop hizmetinde İDO’nun Yenikapı, Bandırma, Bursa gibi ana terminallerinde araçların, hızlı feribota binmeden önce motor yağı, cam suyu, lastik kontrolleri hızlı bir şekilde yapılacak ve sürücülere araçlarının durumuyla ilgili bilgi verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir