Ağustos 27, 2008

Shell Yakıt Ekonomisi Simülatörü'nü tanıtıyor

Shell,  “Yakıt Ekonomisi Simülatörü” ile sürücülere tasarruflu yakıt tüketimini sağlamada yardımcı olacak. Gerçek yol koşullarında sürüş imkanı sunarak sürücülerin yakıt tasarrufu konusundaki araç kullanma alışkanlıklarını ve performanslarını belirlemelerine yardımcı olmayı amaçlayan simülatör, gelecek dört ay boyunca alışveriş merkezleri, akaryakıt istasyonları, fuarlar ve üniversitelerde sergilenecek

Simülatör; Büyük ekranı, direksiyonu, pedalları, sürücü koltuğu ve tüm teknik ekipmanıyla gerçek bir otomobil şeklinde tasarlandı. Şehir içi yoldan otobana kadar farklı yol alternatiflerini barındıran simülatör, sürücülere;  Shell Eco-marathon, Shell Yakıt Ekonomisi Mücadelesi ve Shell Yakıt Ekonomisi Deneyimi olmak üzere 3 farklı senaryo sunuyor. Simülatör kullanım sonrası, ekonomik yakıt tüketimi konusundaki sürücü hareketlerini raporlayabilen bir sisteme de sahip. Bu sayede sürücülere araç kullanırken yaptıkları hatalar ve sürüş alışkanlıklarında yapacakları küçük değişikliklerle yakıt tasarrufunda nasıl fark yaratacakları konusunda bilgi veriyor.

Yüzde 30 tasarruf

Firma yetkilileri Shell’in yakıt ekonomisi kurslarına katılan sürücüler arasında yapılan testlerin sonuçlarına göre Shell’in önerilerini uygulayan ve yakıt tasarrufu formüllü ürünlerini kullanan sürücülerin yarıdan fazlası araçlarında daha az yakıt tükettiğini açıkladı. Kurs katılımcıları arasında yapılan araştırmaya göre, sürücülerin % 34’ü yüzde 10 ila 30 arası tasarruf sağlarken, % 13’lük bölümü yüzde 5 ila 10 arasında ve % 9’luk bölümü ise yaklaşık yüzde 5 oranında tasarruf elde etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir