Mayıs 25, 2010

Şoförlerin tansiyonunu Scania ve Krone ölçtü

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin T.C. Sağlık Bakanlığı’nın onayı ve desteği ile 2005 yılında başlattığı “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyası Scania ve Krone’nin araç sponsorluğunda gerçekleştirildi.

11 Mayıs tarihinde Sivas S.S. Gardaşlar Kamyon ve Ağır Araç Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, 13 Mayıs tarihinde S.S. Eskişehir Taşımacılar Kooperatifi, 14 Mayıs tarihinde Şekerpınar Doğuş Otomotiv Genel Müdürlük binası, 15 Mayıs 2010 tarihinde İzmit S.S 90 No’lu Arslanbey Kamyoncular Kooperatifi, 16 Mayıs tarihinde ise Çatalca Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinde konaklayan Scania ve Krone tansiyon tırında, yaklaşık 300 şoför ve Doğuş Otomotiv personelinin de tansiyonu ölçülerek bilgi verildi.

Bu yıl yapılan ölçümlerin sonuçları ise İstanbul Beşiktaş Meydanı’nda, Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği ve Doğuş Otomotiv Scania ve Krone yetkililerinin katıldığı bir toplantıyla açıklandı. Sosyal sorumluluk projelerine çok önem verdiklerini dile getiren Scania Krone Markaları Pazarlama Müdürü Çağla Gül Şenkardeş, “Bu projeye başladığı günden bu yana gönülden destek veriyoruz. Bu yıl, 4 ilde yürütülen kampanya kapsamında kamyon kooperatiflerimizi de ziyaret ederek şoförlerimizin tansiyonlarını ölçtük. Amacımız hem sektör mensuplarımızın hem de ülke insanımızın bu konuda bilinçlenmesini sağlamak” dedi.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şükrü Sindel, yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her üç erişkinden birisinin hipertansiyonu olduğunu söyledi.

Toplum bireylerinin en azından yılda bir defa kan basıncını ölçtürmesi gerektiğini dile getiren Şükrü Sindel: “İlk yıl 9 il ile başladığımız projeyi bu yıl ekonomik nedenlerden dolayı 4 il olarak sınırlandırdık. Ancak hedefimiz 81 ilde konuyla ilgili bilgilendirme çalışmaları yapmak” şeklinde konuştu.

Scania ve Krone tansiyon tırında görev yapan sağlık yetkilileri özellikle uzun yol şoförlerinde stresten kaynaklanan tansiyon sorunu görülme sıklığının çok fazla yaşandığını belirterek, tansiyonlarının normalin altında veya üstünde çıkması durumunda neler yapmaları ve nelere dikkat etmeleri konusunda bilgiler verdiler.

Tansiyonlarını ölçtürme fırsatı bulan kooperatif şoförleri ise vakitlerinin çoğunu yollarda geçirdiklerini hatırlatarak, “Sağlığımız konusunda fazla bir şey yapamıyoruz. Trafik koşulları, taşıdığımız malı zamanında teslim edebilmenin verdiği stres gibi birçok faktör bir araya gelince ister istemez sağlık sorunlarını yaşıyoruz ancak bu sorunların çoğunu bilmiyoruz bile. Tansiyon TIR’ı vasıtasıyla şimdi çok basit önlemlerle sağlığımızı nasıl koruyacağımızı öğrendik. Scania ve Krone’ye bu hizmeti ayağımıza kadar getirdikleri için teşekkür ederiz” diye konuştular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir