Aralık 28, 2007

Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projesi Malatya'da

Renault ve Total, Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projesini Malatya’da da başlattı. Bu yıl Renault ve Total, ulaşılan il sayısını 25’e çıkaracak. Sokakta İlk Adımlar projesi 2007- 2008 Eğitim Öğretim Yılı sonunda 270 bini aşkın öğrenciye ulaşmış olacak.

Renault ve Total’in birlikte sürdürdüğü, ilköğretim öğrencilerine yönelik yol güvenliği eğitim projesi Sokakta İlk Adımlar’ın maskotu Woosh Malatyalı öğrencilerle de buluştu. Projenin Malatya basın ve tanıtım toplantısında konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “2007 – 2008 eğitim öğretim yılının sonunda 25 ilimizde 270 bini aşkın öğrencimize ulaşmış olacağız. Bu çabayı ve kaynaklarımızı, çocuklarımızın trafikte daha güvenli davranış alışkanlıkları kazanıp, gelecekte de bu alışkanlıkları sürdürebilmeleri için harcıyoruz” dedi.

Malatya Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Aybar’ın yanı sıra, projeye destek veren Total Türkiye’nin Genel Müdürü Muammer Ekim, Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, ve Malatya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut’un yanı sıra öğretmenlerle, öğrenciler katıldı.

Toplantının açılış konuşması ve sunumunu yapan Aybar, Renault’nun uluslararası ‘Herkes İçin Güvenlik’ konseptinin en önemli bileşenlerinden birinin de yol güvenliğini eğitimi olduğunu vurguladı. Bu alanda kurumsal olarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyi sürdüreceklerini belirten Aybar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çocuklarımızın yol güvenliğine ilişkin bilgi sahibi olması, yollarda kurallara uyan, trafikteki tehditlere karşı uyanık bireyler olması için başlattığımız Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projemiz altı yaşında. Geçen altı yılda çocuklarımızın yol güvenliği eğitimi için çok şey yaptık, bu çabalarımızı daha da artırarak sürdüreceğiz. Bu eğitimler sırasında öğretmenlerimize de çok büyük rol düşüyor. Bize gelen mektuplar, telefonlar gösteriyor ki, onlar da bu projeye canla başla sahip çıkıyorlar. Tüm eğitimcilerimize şükran borcumuz var.”

Aybar’dan sonra söz alan Total Türkiye Genel Müdürü Muammer Ekim de, bu projeye üç yıldır destek veriyor olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve şunları söyledi:
“Hepimizin geleceği olan Türk çocuklarının yetişmesine ve iyi birer trafik elçisi olmalarına önemli katkılarda bulunacağını umut ettiğimiz “Sokakta İlk Adımlar Projesi” sayesinde, gelecek nesillerin trafikte bizlerden çok daha bilgili, saygılı ve duyarlı karayolu kullanıcıları olacaklarına inanıyorum.”

Konuşmaların ardından, toplantıya katılan Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz ve Malatya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut’a projeye katkılarından ötürü Aybar ve Ekim tarafından birer plaket sunuldu. Törenin ardından ise öğretmenlere yönelik bir eğitim çalışması gerçekleştirildi.

Törenden sonra çocuklarla buluşarak Sokakta İlk Adımlar pastasını kesen, projenin “uzaylı maskotu” Woosh da, öğrencilerden ilgi gördü.

Proje 4 kentte başladı, bu yıl 25 kente ulaşıyor
Sokakta İlk Adımlar projesinden, bu eğitim öğretim yılında Malatya’daki 18 okulun, 74 şubesindeki, 2 bin 287 öğrenci yararlanacak.
Projenin ilk başladığı 2002-2003 Eğitim Öğretim Yılı’nda 16 bin 74, 2003-2004’te 29 bin 76, 2004-2005’te 38 bin 284, 2005-2006’da 51 bin 163 ve 2006-2007’de ise 55 bin 935 öğrenciye ulaşıldı. Böylece toplam 190 bin 532 öğrenci yol güvenliği eğitiminden yararlandı. Bu yıl ki hedef ise projeye katılacak yedi ille birlikte 80 bin öğrenciye daha ulaşmak. Böylece 2007 – 2008 Eğitim Öğretim Yılı’nın sonunda 270 bini aşkın öğrenci yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazanmış olacak.
Proje kapsamında ilköğretim ikinci sınıflarına bir eğitim seti gönderiliyor. Bu sette derslerin nasıl işleneceğini ayrıntılı biçimde anlatan öğretmen kartları, öğrenci çalışma kitabı, yol güvenliği afişi, bir eğitim CD’si ve öğrencilerin ilgisini çekecek yol güvenliği çıkartmaları yer alıyor. Dönem sonunda ise öğrencilere Yol Güvenliği Diploması veriliyor.

Proje uygulama sürecinde her ilde öğretmenleri ve öğrencileri bilgilendirmek için tanıtım toplantıları düzenleniyor. Yine yıl içindeki proje iletişimi sırasında okulların ziyaretlerin yanı sıra, telefon görüşmeleriyle de bilgi aktarılıyor. Her eğitim öğretim yılı boyunca öğretmen, öğrenci ve velilerin yol güvenliğine ilişkin sorularına, Sokakta İlk Adımlar Proje İletişim Merkezi’nde yanıt veriliyor. Proje Koordinasyon ve İletişim Merkezi’ndeki görevliler okulların öğretmen ve müdürleriyle 10 bine yakın telefon görüşmesi yaparak öğretmenlerin görüşlerini ve önerilerini de alıyorlar. Ayrıca bu süreçte proje pek çok etkinlik ve yarışmalarla da destekleniyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir