Ağustos 18, 2008

Temsa'nın yeni üretim üssü Adapazarı'nda açıldı

Temsa Global AŞ; kamyon, treyler ve üst yapı üretimi yapacağı Adapazarı fabrikasının resmi açılışını 18 Ağustos 2008’de gerçekleştirdi. Açılış törenine; Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Temsa Global CEO’su Mehmet Buldurgan, Sakarya Valisi Hüseyin Atak ve geniş bir davetli topluluğu katıldı.

131.000 metrekare üzerine kurulu olan ve 32.000 metrekare kapalı alanı bulunan fabrikada İlk etapta treyler deneme üretimine başlanacak. 2009 yılı başında itibaren ise seri olarak treyler üretimine geçilecek. Adapazarı fabrikasında üretilecek olan üst yapılar, ticari araç müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanacak. Ayrıca Adana’da üretilen ve yıllık 7.500 üretim adediyle yüzde 57 pazar payına sahip olan Mitsubishi Fuso Canter hafif kamyonun da üretimi bundan böyle Adapazarı’ndaki yeni fabrikada yapılacak. Temsa’nın Adana tesisi ise otobüs ile midibüs üretimine ayrılacak. Temsa Global Adapazarı’nda üreteceği kamyonları Türkiye pazarının yanı sıra  İpek Yolu olarak bilinen rotadaki ülkelere satacak.  Bu arada Mitsubishi Fuso’nun Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan distribütörlüklerini almış olan Temsa Global; Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan distribütörlükleri için de Mitsubishi Fuso ile görüşmeye devam ediyor.

Törende konuşma yapan Temsa Global CEO’su Mehmet Buldurgan, “Kendi teknolojimiz ve kendi markamız ile ürettiğimiz araçları önce ihraç ettik, daha sonra yurt dışında üretime yöneldik. Mısır’da ikinci fabrikamızı açtık. Şimdi de bir yıl içinde üçüncü fabrikamızı Adapazarı'nda açıyoruz” şeklinde konuştu. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da Temsa Global’in Adapazarı’ndaki bu yatırımı gerçekleştiren ekibine ülke adına teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir