Temmuz 29, 2008

Temsa Global ve Çukurova Üniversitesi Otomotiv Mühendisleri yetiştirecek

Temsa Global AŞ ve Çukurova Üniversitesi işbirliğiyle “Otomotiv Mühendisliği” bölümü kuruluyor.  “Otomotiv Mühendisliği” bölümünün işbirliği protokolü 24 Temmuz 2008 tarihinde Temsa Global’de gerçekleştirilen bir tören ile imzalandı. İmza töreninde Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ve Temsa Global AŞ CEO’su Mehmet Buldurgan hazır bulundu.

Törende konuşma yapan Temsa Global CEO’su Mehmet Buldurgan; “Otomotiv sektöründe nitelikli uzmana büyük ihtiyaç duyuluyor. Çukurova Üniversitesi’nde Otomotiv Mühendisliği bölümünün açılmasına ve alanında uzman, yetkin, nitelikli elemanlar yetiştirilmesine destek oluyoruz. Sadece Temsa Global için değil tüm otomotiv sektörü için geleceğin otomotiv mühendislerini yetiştiriyoruz. Çukurova Üniversitesi’nde bu bölümün açılmasına liderlik ederek alanında öncü kurum kimliğimizi bir kez daha gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

30 öğrenciyle eğitime başlıyor
Otomotiv sektöründe nitelikli uzman ihtiyacını karşılamak amacıyla açılan bölüm, 2008-2009 öğretim yılında eğitime başlayacak. Temsa tarafından yapılan açıklamaya göre; Otomotiv Mühendisliği bölümünün öğrencileri, 7. ve 8. yarıyıl eğitimlerini Temsa üretim tesislerinde yapacak. Temsa Global, öğrencilere stajlarında, proje ve bitirme tezlerinde yardımcı olacak ve öğrenim süresi boyunca yapılan teknik gezilere sponsor olacak. Temsa Global’de görev yapan akademik ünvanlı yöneticiler üniversitede teknik derslere girerek eğitim kadrosuna destekte bulunacak. Temsa Global, yeni mühendis ihtiyacını karşılarken, Otomotiv Mühendisliği lisans ve lisansüstü programlarından mezun olan öğrencilere öncelik tanıyacak. Temsa Global, Çukurova Üniversitesi’ne Otomotiv Mühendisliği öğrencileri için otomotiv sektöründe çok önemli olan Almanca dil laboratuvarı kurarak 2. dil öğrenmelerini destekleyecek. Öğrenciler, üniversitede müfredat kapsamında verilen İngilizce eğitimin yanı sıra Almanca eğitimi de alacak.

Temsa Global AŞ, Mayıs 2008’de Çukurova Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda Temsa Otomotiv Laboratuarı açmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir