Ocak 9, 2008

Temsa yeni teknisyenler yetiştiriyor

Temsa’nın Samandıra Endüstri Meslek Lisesi’nde Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle kurduğu Temsa Eğitim Merkezi, otomotiv sektörünün ihtiyacı olan teknisyen kaynağını yaratmak ve nitelikli işgücü yetiştirmek üzere faaliyetlerini sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) işbirliğiyle Samandıra Endüstri Meslek Lisesi’nde bulunan Temsa Eğitim Merkezi  2007- 2008 öğretim yılında öğrencilere eğitim vermeye başladı. Bu yıl 45 öğrencinin eğitim gördüğü merkez, 200 metrekare üzerine kurulu 20 kişilik bir derslik, öğretmen odası, kütüphane ve soyunma odasından oluşuyor. Öğrenciler, Temsa ve Mitsubishi ürünlerini yakından tanıma, motor şanzıman, diferansiyel vb. aksamlar üzerinde pratik yapma, bilgi ve becerilerini bilgisayar destekli eğitimlerle tamamlama imkanına sahip oluyorlar.

Endüstri meslek lisesi ve teknik lise öğrencileri, 10. sınıftan itibaren eğitim merkezinde öğrenim görürken, 12. sınıfta haftada 3 gün Temsa bayilerinde staj yapma imkanına kavuşuyorlar. Temsa Eğitim Merkezi’nde öğrencilerin yanı sıra mevcut teknisyen kadrolarının da eğitimlere katılımları sağlanarak sertifikalandırılmaları amaçlanıyor. Merkezden mezun olan öğrencilerin Temsa ve Mitsubishi yetkili servislerinde istihdam edilmesi hedefleniyor.

Temsa A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Buldurgan, otomotiv sektörünün ihtiyacı olan nitelikli işgücünü yetiştirmeyi hedefledikleri Temsa Eğitim Merkezi’ni, hizmete sunmaktan gurur duyduklarını belirterek “Bugün ülkemizdeki yetkili servislere baktığımızda, teknisyenlerin büyük çoğunluğu ilkokul mezunu, teknolojinin sürekli gelişmesiyle birlikte mevcut kadrolar yetersiz kalıyor. Temsa Eğitim Merkezi’nde geleceğin çalışanlarını daha lise yıllarında marka ve teknoloji ile tanıştıracağız. Sektöre nitelikli teknisyen yetiştirirken, mevcut teknisyenler de bilgi ve becerilerini burada arttırabilecek. Hedefimiz, müşterilerimize en iyi hizmeti verecek elemanları yetiştirerek mevcut bayi teşkilatımızın standartlarını yükseltmek ve sektör için bir eleman havuzu oluşturmak” şeklinde konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir