Eylül 16, 2008

Tırsan'ın gözü yeni pazarlarda

Basın mensuplarıyla Tırsan’ın düzenlediği iftar yemeğinde biraraya gelen Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, sohbet sırasında sektörün bugünkü durumu, geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu ve Tırsan’ın yeni yatırım planlarını  açıkladı.

Daralan pazarda büyümenin yolu

2008’in son çeyreğinde daralma gösteren sektörün, büyüme göstermesi için henüz bilinmeyen, hiç girilmemiş olan pazarlara, hızla ve güçlü özelliklerin ön plana çıkarılarak girilmesi gerektiğini söyleyen Çetin Nuhoğlu; açıklamalarına şöyle devam etti:

“Özellikle mazot fiyatlarının artması bulunduğumuz bölge üzerinde yapılan ticareti zorlaştırıyor. Taşımacılık ve lojistik sektöründe  ciddi bir daralma söz konusu, Türkiye’de ağır taşıtların satış oranlarında yüzde 20’lere varan düşüşler yaşandı. Avrupa’da da  Temmuz ayından sonra, yüzde 25-30’lar seviyesinde satışlarda azalma görüldü. Bu daralmanın en önemli göstergelerini ise 3. çeyrek sonuçlarının açıklandığı Eylül sonunda göreceğiz. Sektörün geleceğiyle ilgili olarak kaygılanıyorum. Buna göre, olumsuzlukları karşılayacak şekilde stratejilerimizi oluşturmaya başladık. Tüm pazarlara açılmak, yeni pazarlarda olmayı hedeflemek, yeni pazarlarda üstün yanlarımızı daha da ön plana çıkartmak gerekiyor.

Taşımacımıza değil ihracatımıza kota uygulanıyor

AB ile yaşanılan sorunların ve bunun nezdinde yürütülen Kotasız Avrupa Eylem Planı’nın bütün olarak uluslararası nakliyecilerle, taşımacılarla bir bağlantısı yok.

Aslında bu olay tamamen ihracatımızın önündeki bir engel. Bizim mal taşımamız engellendi; ama bununla beraber asıl katma değer oluşturan TIR’larımızın taşıdığı 50-100 bin Euro’luk malların hareketi de  engellendi. Bu sorunu çözmemiz için sürekli olarak bu konunun gündemde yer alması gerekiyor.

Tırsan’ın ihracatı büyüyor

Tırsan çok hızlı bir şeklde yeni pazarlara adım attı ve oralarda büyümeye çalışıyor. Toplam üretimimizin yüzde 50’sinden fazlasını ihraç eden Alman şirketimiz geçen sene 66 milyon Euro  ihracat yaptı. Türkiye’de ise 50 milyon Euro civarında bir ihracat gerçekleştirdik.  Bu senede ihracat rakamlarımız artmaya devam ediyor. Tırsan yeni pazarlara girmeye ve ihracatını arttırmaya devam edecek.

Tırsan’ın değeri artacak

2008 Kasım başında yeni fabrikamız Adapazarı’nda devreye giriyor. Almanya fabrikamızın 10. yılını kutlayacağımız bu sene, Avrupa’daki büyümemizi de sürdürmek  istiyoruz ve buna çok önem veriyoruz.

Almanya’nın benzin tanker üreten en güçlü markalarından biri olan Hendriks’in Türkiye’deki imalatı konusundaki çalışmalarımız devam ediyor. Kaesbörer markasıyla  özellikle Orta Asya, Uzakdoğu Güney Kore’ye çok miktarda treyler satıyoruz. Satın aldımız Hollanda firması olan Talson ile de frigo imalatı yapmaya başladık. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda grup olarak 2011 yılında yaklaşık yarım milyar Euro’luk bir şirket haline geliyoruz. Bunun içinde ihracatımızın payı 250 milyar Euro olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir