Haziran 4, 2007

TNT Ekspres'den çevre projeleri

TNT Ekspres Türkiye içinde bulunduğu toplumun yaşam kalitesini yükseltmek, topluma, çevreye, çalışanlarına karşı sorumluluklarını yerine getirmek ve küresel ısınma konusuna dikkat çekmek amacıyla çevre “Gezegenim Benim” alt projelerini başlattı.  Bu pojeler dahilinde yaptığı çalışmaları ise şunlar oluşturuyor;

Yeşil Koltuk
 
Ocak 2007’den bu yana çalışanlarının yaptıkları uçuşları hesaplayan TNT Ekspres Türkiye, bu uçuşlar nedeniyle çevreye yayılan karbondioksit emisyonuna karşı ağaç dikiyor. Bir ağaç hayatı boyunca 1 ton karbondioksit emiyor. Bir uçakla 2 saat seyahat yaparsanız, uçaktan 1 ton karbondioksit gazı salınmış oluyor. Bu uçuş 2-10 saat arasında olursa 2.6 ton, 10 saati geçerse 5.1 ton karbondioksit salınıyor; bu yüzden 2 saatlik uçuş için 1, 2 ila 10 saat arası uçuşlar için 3 ağaç dikiliyor. Proje kapsamında TNT Ekspres Türkiye Gebze’deki ormanına bugüne kadar 774 ağaç dikti. Ayrıca TNT özel uçuşları için ağaç dikmek isteyen çalışanlarına da destek oluyor.

Temiz Araç Projesi

Birleşmiş Milletler Çevre örgütü “Temiz Araç ” projesi için TNT Türkiye’yi pilot ülke seçti. Proje çerçevesinde karbondioksit miktarını azaltmak için dizel araçlarda düşük sülfürlü yakıt eurodizel, diğer tüm araçlarda kurşunsuz benzin kullanılıyor. Ayrıca TNT yakın zamanda çevre dostu otomobiller olarak tanımlanan 2 tane hibrid araç satın aldı. Motosikletlerini de 4 zamanlıya çeviren TNT Ekspres Türkiye, 2006 yılında Euro 3 ve 4 normlarında araçlar satın almaya başladı. Türkiye’ye Euro5 yakıtının gelmesiyle birlikte bu tür araçları almayı hedefliyor.

Çevreci Sürüş

TNT Ekspres Türkiye operasyon merkezindeki tüm çalışanlarına çevreci sürüş eğitimi vermeye başladı. TNT eğitimleri yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor.

Atık Yönetimi

2006 yılında ISO14001 Çevre Yönetim Sistemleri Standardı’nı kazanan TNT Ekspres Türkiye, atık yönetimi ile ilgili de çalışmalar yapıyor. TNT geçen yıl 39 ton kağıt, 2.5 ton plastik, 1035 kg cam, 23 kg metal, 3.2 ton tehlikeli atığı geri kazandırdı. Bunlar 664 ağaç, 160 bin saat enerji ve 1036 metreküp su tasarrufuna denk geliyor. Bu da TNT Ekspres Türkiye’nin 2006 yılında harcadığı elektriğin yüzde 14’ü, suyun yüzde 10’u anlamına geliyor.

Gezegen Benim

Bu yıl Mart ayında başlayan TNT Ekspres’in dünya çapında uyguladığı “Gezegen Benim” projesi  kapsamında TNT, tüm binalarını enerji tasarrufu sağlayacak şekilde yapılandıracak. Seyahatler yüzde 30 azaltılacak, toplantılar video konferans sistemiyle yapılacak. İlk etapta 100 ülkede denenecek bu yöntem Türkiye’de Eylül’de uygulanmaya başlanacak. Ayrıca müşterinin küçük bir fark ödemesiyle, gönderisinin çevreci araçlarla ulaştırması da proje aşamasında.

TNT Ekspres tüm çalışanlarının enerji tasarrufuna yönelik fikirlerini öğrenebilmek ve uygulayabilmek için ‘Yeşil Fikirler Öneri Sistemini’ de uygulamayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir