Mayıs 28, 2008

TNT filolarına 100'den fazla yeni elektrikli ve hibrid kamyon eklendi

TNT; İngiltere, Çin ve Avustralya’daki filosunu yeşil araçlarla donatarak karbon salımını azaltmaya katkıda bulundu. TNT CEO’su Peter Bakker, “TNT, araçların çevreye olumsuz  etkilerini azaltmak için operasyonlarını yeniliyor. Çalışmalarımız arasında daha yeşil ofisler, depolar ve elektrik kaynaklarından yenilikçi elektrikli araçlara kadar birçok girişim bulunuyor” dedi.

İngiltere’ye 50 kamyon
Firma yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Londra’da 100’ün üzerinde akülü “Newton” kamyon filosu ile hizmet vermeye başlayan TNT, filosunda bulunan diğer dizel araçların yerine de önümüzdeki günlerde yeşil araçlar kullanmaya başlayacak. TNT, böylece dünyanın en büyük sıfır karbon salınımlı filosuna sahip oldu. Teslim alınan, 50 kamyonluk  ilk grup, TNT’nin Londra, Basildon, Birmingham, Bradford, Bristol, Durham, Edinburgh, Enfield, Glasgow, Leeds, Leicester, Luton, Northampton, Oxford, Paisley, Preston ve Wolverhampton’daki merkezlerinde hizmet verecek. 7,5 ton ağırlığındaki bu kamyonlar, İngiltere’de her yıl 1 milyon 299 kilograma kadar karbondioksit salınmasını engelleyecek. Bu proje, dünyanın ticari karayolu aracı üreticisi olan Smith ile kurulan ortaklıkla, Londra’da 18 ay süreyle yapılan denemelerin ardından hayata geçmişti. TNT, önümüzdeki günlerde Avrupa’nın önde gelen bütün kentlerinde elektrikli araç uygulamasını başlatmayı hedefliyor.

10 adet  Toyota  Hino  karma  kamyon Avustralya’da
TNT Ekspres Avustralya da Nisan 2008’de 10 adet Toyota Hino karma kamyonla müşterilerine hizmet vermeye başladı. TNT Avustralya’da sıradan yakıtlı araçlar yerine dizel-elektrik karma yakıtlı araçlar kullanan ilk şirket oldu.

Çin’ de sıfır salınımlı araç testi
TNT Avrupa dışında ilk sıfır  salımlı araç testini Çin’de yapıyor.  Çin’in otomobil ve elektrikli taşıt üreticisi Dong Feng Motor Co, TNT’nin iki akülü aracının denemelerine, Çin’in Hubei Eyaleti’nin başkenti Wuhan’da başladı. Denemelerde, Wuhan’da Dong Feng Motor Co. tarafından tasarlanan, üretilen ve monte edilen iki elektrikli kamyonet kullanılıyor. TNT’nin Kamyonetlerin azami hızı saatte 80 kilometre, menzilleri 160-200 kilometre arasında ve taşıma kapasiteleri 1 ton.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir