Kasım 9, 2007

Tofaş'tan Otomotiv Mühendisliği Yüksek Lisans Programı'na Destek

Uludağ Üniversitesi ve İtalya’da bulunan Politecnico di Torino Üniversitesi ve Tofaş’ın ortaklığında hayata geçirilen Otomotiv Mühendisliği Yüksek Lisans Programı 2007 – 2008 Öğrenim Yılı’nda ilk öğrencilerini kabul etti

Koç Holding-Fiat Auto ortaklığı ile faaliyet gösteren Tofaş, Türkiye’de otomotiv sektörünün gelişmesine yaptığı özgün yatırımlara bir yenisini daha ekledi. Eylül 2007’de Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Otomotiv Anabilim Dalı tarafından hayata geçirilen Otomotiv Mühendisliği Yüksek Lisans Programı, Fiat’ın merkezinin de bulunduğu Torino kentindeki Politecnico di Torino Üniversitesi (POLITO) ile ortak olarak veriliyor. Tofaş’ın ana sponsor olarak desteklediği program sektörde değişen ihtiyaçları anlayacak ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirecek  otomotiv mühendislerini yetiştirmeyi hedefliyor.

İtalyan Politecnico di Torino Üniversitesi (POLITO) ile ortak olarak düzenlenen programda derslerin yüzde 40’ı video konferans ve seminerler yolu ile POLITO, yüzde 60’ı ise yazılı olarak Uludağ Üniversitesi tarafından veriliyor. Tüm derslerin İngilizce olacağı program dönem başına 32 saatlik teorik ders ve ayrıca uygulama dersleri ile laboratuar çalışmalarından oluşuyor. Her öğretim yılı ve sömestir başında Uludağ Üniversitesi ve POLITO’dan öğretim görevlilerinin ortaklaşa hazırlayacağı programa 2007 –  2008 Öğrenim Yılı için 27 öğrenci kabul edildi. Yüksek lisans programı 2 yıl sürecek.

Tofaş’ın yüksek lisans programına verdiği destek ise, Tofaş mühendislerinin program boyunca verecekleri uygulamalı ders ve seminerlar, POLITO tarafından verilecek video konferansların finansmanı ve programa katılan öğrencilerin Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında iş deneyimi kazanmasını içeriyor. Tofaş aynı zamanda Türkiye’de otomotiv sektörünün üniversiteler ile ilişkilerini güçlendirerek sektörde uluslararası düzeyde bilimsel ve teknolojik gelişim için bilgi üretimini artırmak hedefiyle  birçok ortak projeye imza atmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir