Aralık 10, 2007

Tofaş dünya çapında üretim tesisi seçildi

Türkiye’nin en büyük otomobil fabrikası olan Tofaş, “WCM- Dünya Çapında Üretim” denetimleri sonucunda Fiat fabrikaları arasında en yüksek puanı almayı başardı.

Kasım ayı içinde World Class Manufacturing-Dünya Çapında Üretim ileri denetlemelerinin gerçekleştiği Tofaş fabrikası incelemeler sonucunda daha önce 42 olan puanını 53’e yükseltme başarısı gösterdi. Bu puan ile bronz seviyeye çıkarak dünya çapında üretim tesisi seviyesine gelen Tofaş ayrıca Fiat Auto fabrikaları içinde bugüne kadar alınan en iyi sonuca ulaşmayı başardı.

Denetimlerden böyle bir sonuç ile çıkmanın büyük onur olduğunu belirten Tofaş CEO’su Ali Pandır, Türk otomotiv sanayinin lider ve öncü kuruluşu olarak üretimde artık Şampiyonlar Ligi’nde mücadele ettiklerini belirtti. Fabrikanın teknolojik gelişmelerle son 3 yılda adeta yeniden inşa edildiğini belirten Ali Pandır, “Linea, MiniCargo, 263 projeleriyle Tofaş son sürat uluslararası bir üretim merkezi oluyor. Gelişmiş AR-GE teknolojisiyle Tofaş iki yılda bir yeni bir model üretebilme performansına sahip hale geldi” şeklinde konuştu.

Dünya çapında üretim faaliyetleri tüm Fiat üretim tesislerinde kalite, verimlilik ve teslimat alanlarında dünyada en rekabetçi üretim süreçlerine sahip olmak amacıyla 2 yıl önce başlatıldı. Üretim organizasyonuna bütün olarak bakan “WCM-Dünya Çapında Üretim” kalite, bakım, maliyet yönetimi ve lojistik sistemlerini süreklilik açısından ele alıyor.

Tofaş 1984 yılından beri sürekli iyileştirme faaliyetlerini yapıyor ve bu iyileştirmeler sayesinde 72 milyon Euro tasarruf sağladı. Bu temel üzerine yapılanan WCM faaliyetleri ile ise 2007’de sadece üretim alanlarında gerçekleştirilen tasarruf rakamı 8 milyon Euro’ya ulaştı. Bu çalışmalar sayesinde bugün çalışanlardan yılda 3 bin 400 iyileştirme projesi ve 36 bini aşkın öneri geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir