Mayıs 11, 2007

Trafik polisleri ve BTC'den çocuklara trafik eğitimi

Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Şirketi’nin (BTC Co.) sağlık-emniyet konusundaki duyarlılığına İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden destek geldi. 120 trafik polisi eğitim aldıktan sonra, trafikteki kurallar ve risklerle ilgili eğitim vermek üzere ilköğretim okullarını dolaşacak ve bu amaçla hazırlanmış olan modern eğitim setlerini kullanarak çocukları eğitecekler.

BP ve BTC Co.'nun desteğiyle hazırlanan “Eğitici Eğitimi” programında, İstanbul’daki çeşitli ilköğretim okullarında çocuklara trafik eğitimi verecek olan polisler, sözkonusu eğitim setini kullanabilmek için özel bir eğitimden geçtiler. Eğitici eğitimleri, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Gayrettepe binasında 8-9 Mayıs 2007 tarihlerinde yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öneri ve beklentileri doğrultusunda, BP, BTC Co. ve BOTAŞ tarafından geliştirilerek Bakanlığın kullanımına da sunulan özel eğitim seti, Yol Film tarafından iki yıllık bir çalışma sonucunda hazırlandı. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlenen “Eğitici Eğitimi” programı ile ülke çapında yaygınlaştırıldı ve bugüne kadar yaklaşık 500.000 çocuğa ulaştırıldı.

“Akıllı Adımlar” adlı video tabanlı bu interaktif eğitim seti, çocukların eğlenerek ve oynayarak daha kalıcı eğitim aldıkları gerçeğinden yola çıkılarak ilköğretim çağındaki çocuklar için özel olarak tasarlandı. “Akıllı Adımlar”, Kıpır ve Zıpır adlı iki kukla karakterin trafikteki maceralarıyla başlayan, şarkılar ve filmler ile, çok sayıda soru-cevap kartı, boyama ve çalışma sayfalarından oluşan ve iki CD’de toplanan bir eğitim seti.

Trafik polisleri, sınıflarda nasıl uygulayacaklarını uzmanlardan öğrendikleri eğitim setini, görev bölgelerindeki ilköğretim okullarında verecekleri eğitimlerde kullanacaklar. Böylece, çocuklara yönelik modern trafik eğitiminin çok daha eğlenceli ve kalıcı hale gelmesi hedefleniyor.

Yine bu program çerçevesinde 120 trafik polisi “Yetişkinlere Yönelik Yol Güvenliği Eğitimleri”ne de katıldılar. Trafik polisleri, teorik ve pratik eğitimlerle yol güvenliği konusunda en son gelişmelere ulaşarak, emniyet kemeri, hava yastığı, çocuk koltuğu kullanımı, fren mesafesi gibi önemli emniyet unsurları ile ilgili olarak bilgilendirildi ve kendi bilgilerini yenilediler. Bu çerçevede, Emniyet Müdürlüğü bahçesinde bulundurulan “Devrilme” ve “Çarpışma” simülatörlerini de kullandılar.

120 trafik polisinin riskleri gerçeğinden farksız olarak yaşayarak görmesinin amaçlandığı programda, eğitmenler ve polisler trafikte yapılan hatalı davranışların düzeltilmesi ve risklerin azaltılması konusunda neler yapılabileceğini de konuştular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir