Eylül 29, 2006

Türkiye'nin Gözlerine DAF Tırsan Bakıyor

Dünya Göz Hastanesi Altunizade 27 Eylül tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Açılışa Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Dünya Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UND Başkanı ve Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ve çok sayıda yetkili katıldı. Açılışta ayrıca DAF XF 95 çekici araçtan oluşan iki adet Tırsan özel muayene treyler gezer göz hastanesi de hizmete girdi.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Dünya Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu Amserdam ve Berlin’deki yapılanmalarıyla Dünya Göz Hastanesinin adı gibi bir Dünya markası olduğunu ifade etti. Sosyal sorumlulukları gereği hizmet alamayan insanların ayağına kadar tedavi götürmek zorunda oldukları belirten Kapıcıoğlu; 2004 yılında hizmete giren mobil göz kliniğinin Anadolu’yu karış karış gezdiğini ancak daha hizmet bekleyen çok yer olduğunu ve iki adet daha mobil göz kliniğinin faaliyete geçtiğini belirtti. Daf ve Tırsan’a teşekkürlerini sunan Kapıcıoğlu, mobil göz kliniği olarak kullanılacak DAF XF 95 çekici ve aracı kısmi olarak bağışlamasından dolayı Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’na plaket verdi. Plaketi aldıktan sonra açıklama yapan Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu böyle bir organizasyona destek vermelerinin kendileri için övünç kaynağı olduğunu ifade etti.

DAF ve Tırsan’ın kısmi olarak bağışladığı araçlar her türlü göz taramasının yapılabileceği şekilde donatıldı. Gözün kornea tabakası ve retinasını muayene için özel ekipmanların bulunduğu gezer hastanede aynı zamanda hem yetişkinler hem de çocuklar için gözlük reçetesi uygulaması mevcut bulunuyor. Çocuklarda şaşılık tespiti de yine bu hastanelerde yapılabiliyor. Araçlarda her türlü acil müdahale için gerekli sedye ve teknik ekipman mevcut ve her bir aracın içinde bağımsız iki adet muayene odası, banyo-wc-duş bölümü ve mutfak bulunuyor. Araçların giriş bölümünde gelen hastaları yönlendirmek üzere bir karşılama bankosu ve iki kişilik bekleme köşesi mevcut iken 3 saatlik elektrik ihtiyacına cevap verecek jeneratör, 450 lt lik pis su ve temiz su depoları ile gittikleri yerde seyyar kablolarla elektrik, telefon ve internet bağlantısı sağlayabilen ekipmanlarda ihmal edilmemiş. Araçların kapısı hidrolik tahrikle çalışan kapaklardan oluşuyor. Kapağın üzerinde bulunan merdiven basamakları kapak açıldığı zaman aracın ana girişini oluşturuyor. Ana girişin üstünde dış şartlardan korunmak için portatif bir tente bulunuyor. Yine giriş kapısı üstünde ısıtmalı hava perdesi konularak araç içinin kışın sıcak yazın serin kalması sağlanıyor.

Türkiye’nin ilk özel göz hastanesi olan Dünya Göz Hastanesi 1996 yılında İstanbul Levent’te 4500 m2 kapalı alanda kuruldu. Dünya Göz Hastanesi ilk şubesini 2001 yılında Kadıköy Feneryolu’nda, ikinci şubesini de Etiler’de açtı. Dünya Göz Hastanesi Ataköy’’ün faaliyete geçmesinden sonra son olarak 5.inci merkezi, İstanbul Anadolu Yakasının en büyük özel göz cerrahi merkezi olan Dünyagöz Altunizade açıldı. “Türkiye İle Göz Göze “ sloganı ile 2004 yılında Dünya Göz Grubu’nun hizmete sunduğu ilk tır mobil göz kliniğine ek olarak aynı gün iki adet daha mobil göz kliniği hizmete girdi.

İlk tır mobil göz kliniği ücretsiz göz taramasının ilk etabını Çanakkale’de başlatmıştı. Daha sonra ki etaplarda ise Kırklareli, Lüleburgaz, Edirne, Uzunköprü, Keşan, Malkara, Tekirdağ ve Çorlu, Trabzon, Rize, Artvin,Giresun, Ordu Batı Karadeniz ve İç Anadolu’yu da gezen Dünya Göz Tır Mobil Kliniği binlerce hastanın göz taramasını ücretsiz gerçekleştirmiş ve ameliyatlarını yapmak üzere İstanbul Ataköy Dünya Göz hastanesine getirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir