Aralık 28, 2007

Türkiye Shell Eco-marathon'da yarışacak

Türkiye 22-24 Mayıs 2008 tarihlerinde, Fransa’nın Nogaro Pisti’nde Shell Avrupa Eco-marathon’da beşinci kez yerini alacak. Avrupa’da  teknik öğrenim gören gençlerden oluşan yüzlerce takım yarışma kapsamında bir litre yakıtla mümkün olan en uzun mesafeyi kat etmek için  yarışacak.

Dünya genelinde yüzlerce tasarımın yarışacağı Shell Eco-marathon 2008’de Türkiye’yi; Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Özel Yüksek Okulu, Özel Şişli Terakki Lisesi, Eyüboğlu Öğretim Kurumları, Marmara Üniversitesi,  Atatürk Teknik ve Meslek Yüksek Okulu, Erciyes Üniversitesi, Özel Kasımoğlu Coskun Fen Lisesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Irmak Okulları, TED Ankara Koleji,  Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileri temsil edecek.

Shell & Turcas Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Ayginin, Shell Eco-marathon ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi : “Amacımız, gençleri yakıt ekonomisi ve sürdürülebilir bir ulaşım kavramı üzerinde derinlemesine düşünmeye davet etmek. Shell Eco-marathon ile gençleri gerek bugünün, gerekse geleceğin ulaşım ve enerji sorunlarına yaratıcı çözümler üretmeye, bir yandan da çevresel, toplumsal ve ekonomik faktörleri göz önünde bulundurmaya teşvik ediyoruz. Bu aynı zamanda daha az yakıt tüketen ve daha az CO2 salınımına neden olan araçları tasarlamak ve kullanmak için tüm topluma yapılan bir çağrı. “

Ekipler, önümüzdeki beş ay içerisinde, en az yakıtı en yüksek verimlilikte kullanarak çevreci yeni araç konseptleri geliştirecek, ardından bu eserleri, Shell Eco-marathon Organizasyonu’nda yarıştıracak. Tasarımlar, geleceğin otomobillerini andıran “Prototip” ve dış görünüş olarak otomobillere benzeyen “Urban” olmak üzere iki ayrı kategoride yapılabilecek. Yarışma benzin ve dizel yakıt gibi geleneksel enerji kaynaklarının yanı sıra, LPG, güneş, hidrojen, bio-mass gibi daha temiz enerji türlerini deneme fırsatı da sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir