Ekim 31, 2007

Türkiyenin Gururu Has Turizm'in Onur Gecesi

Zamana ayak uyduran ve üç kıtada faaliyet gösteren HasTur; modern çağın gereklerini yerine getiriyor. Küreselleşme sürecinden çok önce uluslararası işletmeciliğin önemini kavrayan ve uluslararası hizmet veren HasTur genç yöneticileri ve yeniliğe açık yapısı ile önümüzdeki günlerde adından çok söz ettireceğe benziyor.

HasTur Moskova Kremlin Sarayında 26 Ekim 2007 tarihinde düzenlenen Devlet töreniyle Rusya Federasyonu’nun en prestijli ödülü Altın at Arabası Ödülünü (Zolotaya Kolesnitsa) ikinci kez almaya hak kazandı.

Has Tur’a sunulacak ödül için düzenlenen devlet törenine Türkiye’den ve Rusya’dan en üst düzey devlet ve özel sektör yetkilileri katıldı. Düzenlenen organizasyona Has ailesi, otomotiv ve karayolu taşımacılık sektörünün önde gelen isimleri, ilgili kamu çalışanları ve  Hatay şehrinin ileri gelenleri davet edildi.

Hastur’un davetine iştirak edenler arasında Karayolu Ulaştırma Genel Müdürü Talat Aydın, Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu, İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan, Hatay Millet Vekili Sadullah Ergin, Antakya TSO Başkanı Hikmet Çinçin, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Tofed Başkanı Galip Öztürk, U.A.T.O.D. Başkanı Ahmet Yalmanoğlu, İstab Yönetim Kurulu Başkanı Levent Birant, Çelebi Turizm Genel Müdürü Suat Sarı, Ticari taşıt sektöründen;Temsa A.Ş. Yurtiçi Pazarlama Satış ve SSH Direktörü Ayhan Dayoğlu, Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay, Otokar Genel Müdür Yardımcısı H.Basri Akgül, Safkar A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Üner, Has Otomotiv A.Ş. Başkanı Mustafa Dinçer, DaimlerChrysler Finansman Türk A.Ş. Otobüs Satış Finansman Koordinatörü Uğur Erdinç, T.İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı F. Kayhan Söyler, OyakBank Genel Müdür Yardımcısı Gülçin Gökçen yer aldı.

Kremlin’de düzenlenen ödül Törenine Oğlu Ayhan Kara ile birlikte katılan şirket kurucularından M. Selim Kara bu onurlu gecede Türkiye’yi başarılı biçimde temsil ettiklerine inandığını Ayhan Kara’nın bir evladın Babasına yaşatabileceği en büyük onuru yaşattığını belirterek genç ve iyi eğitimli gençlere Türkiyenin ihtiyacı olduğunu, gözünün arkada kalmadığını, Has Turizmin çok daha iyi noktalara, iyi eğitimli vizyonu açık, çağı takip eden ve işin alfabesini bilen gençler ile gideceğinin altını çizdi.

1952 yılından bu güne faaliyetlerini ve hizmet alanını genişleten Has Turizm kritik ve hassas zamanlarda vermiş olduğu hizmetler ile yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da hizmet sektörü için örnek teşkil edecek tedarikçi hizmet ortağı, müşteri, pazar ihtiyaç ve isteklerine cevap verecek, bakış açısını anlayacak vizyonda bir firma. Zorlu rekabet şartlarında sunmuş olduğu üst düzey hizmet kalitesi, hizmetin devamlılığı ve müşteri memnuniyeti; uluslararası alanda Rusya Federasyonu tarafından Altın At Arabası ödülüyle onurlandırıldı.

Yarım Asırda, HasTur çok çalışarak, gelişime açık politikası ve eğitime verdiği önemle; küresel şirket kimliğiyle emin adımlar ile ilerliyor. HasTur; Türkiye’de oluşturduğu otobüs işletmeciliği konusunda ki bilgi birikimi ve tecrübesini model alarak diğer ülkelerde hizmet sektöründe organizasyonlar oluşturmakta kullanıyor. Buna bağlı olarak Hatay’ın bir sınır kenti olması ve HasTur’un bu oluşumu işletmeciliğine yansıtıyor olmasının altını çizmek gerekiyor. HasTur geliştirmiş olduğu hizmet sektörü kültürü, işletmecilik anlayışı ve bilgi birikimi ile Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Doğu Avrupa ülkelerinde taşıma organizasyonları oluşturuyor.   

Ayhan Kara ile yapılan bir sohbet esnasında pazarda gelinen noktayı Bizimle bir kez çalışan, bizi bırakamıyor. Samimiyetimiz, iş ortağı olarak verdiğimiz sözlere sadakatimiz ve sunduğumuz hizmet dünya pazarı standartlarında… cümlesi ile özetliyor.

Hastur
Üç kıtada faaliyet gösteren HasTur’un temeli 1940’lı yıllarda İsmail ve Mehmet Selim Kara Kardeşlerin at arabası ile yapmış olduğu dağıtım ile atıldı. At arabası ile yapılan taşımalarda,  taşımacılığın ülke için vazgeçilmez bir gereklilik olduğunu farkeden Kara kardeşler 1952 yılında ilk otobüslerini alarak Antakya Mersin arasında yolcu taşımacılığına başladı. 1968 yılına dek yöresel taşımacılık yapan Mehmet Selim ve İsmail Kara kardeşler 1968 yılına gelindiğinde Otomarsan ile yapılan anlaşma ile modern yolcu taşımacılığı için otobüs alımına  ve bölgesel taşımacılık yapmaya başladı. Dışa açılan ilk otobüs firmalarından biri olan Has turizm; Orta Doğu ve Balkanlara yolcu taşımacılığına başladı, takip eden yıllarda; Lübnan, Suriye ve İspanya’ya yolcu taşımaya başlayan Has Turizm 1975 yılında Lübnan hattını savaş sebebi ile bıraktı. Aynı yıl Suudi Arabistan’ın işçi ihtiyacı Has turizmin işçi taşıma konusunda güzergah açması ve seferlere başlaması ile yeni bir boyut kazandı. Hac turizmi dönemlerinde Türk ve Suriye’li hacıları Has turizm taşımaya başladı.1977 yılına gelindiğinde Suriye- İstanbul- Romanya seferlerine başlayan Has Turizm 1979 yılında SAPTCO’nun (Suudi Arabistan Halk Taşıma Şirketi) kurulması ile ortak çalışmalar başladı. 1985 yılında Riyad, Amman, Cidde ve Akabe üzerinden Mısır güzergahı taşımaya açıldı. 1986 yılına gelindiğinde Türkiye’nin Hac organizasyonlarının büyük bir bölümünü yaklaşık 3000 otobüs ve 7000 sürücü ile gerçekleştirdi. Büyük projelerde yer alan Has turizm Körfez Savaşı esnasında 1990 yılında 5 milyon Yemen vatandaşının taşınmasını üstlendi. Yabancı ülkelerde inşaat işleri yapan tüm büyük Türk firmalarının taşımasını gerçekleştiren Has Turizm 1992 yılında Yemen’de Yemid’i kurarak şehirlerarası yolcu taşımacılığına başladı.

1995’de Moskova’da Hastur kuruldu. Moskova’dan Sibirya’ya hizmet vermeyi amaçlayan ve  100 Dolar sermaye ile kurulan şirket, Olimpiyat komitesinin ulaşımı, M.B. Türk’ün geleneksel gezisinde Türk otobüsçülerin taşınması, 2005 yılında TOBB ve Başbakanın ulaşımı,  Rus Zafer Bayramı kutlamalarına davet edilen dünya liderlerinin taşınması, Bolşoy Balesinin Rusya turnesi organizasyonu, Din şurası için gelen din adamlarının taşınması HasTur tarafından gerçekleştirildi.

Sürekli gelişen ve pazarda payını arttıran Hastur; Türk konukseverliği ve sıcaklığını tüm müşterilerine hissettirerek Rusya Federasyonun da sektöre adını altın harfler ile yazdırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir