Haziran 9, 2008

UND'den çağrı

Geçtiğimiz günlerde UND gerçekleştirdiği basın bildirisiyle, petrol akaryakıt fiyatlarının Türk Taşımacılık Sektörüne olan olumsuz yansımalarını aktardı. UND bildirisinde, ’Akaryakıt Fiyat Artışı Düzenleme Faktörü’’ sistemine Uluslararası Kara Taşımacılık sektörünün de acilen girmesi gerektiğini ifade etti.

UND Başkanı Tamer Dinçşahin imzalı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Gelişmiş ülkelerde ve Türk Denizcilik ve Hava Taşımacılığında uygulanan ‘’Akaryakıt Fiyat Artışı Düzenleme Faktörü’’ sistemine Uluslararası Kara Taşımacılık sektörünün de acilen girmesi gerekir. Sistem bugün ülkemizde yatırım yapmış yabancı yatırımcı kara taşımacıları tarafından da sorunsuz şekilde uygulanıyor. Yarın Türk ihracatından söz etmek istiyorsak, ihracatçı ve taşımacılar olarak bu soruna birlikte çözüm bulmak zorundayız.

Gerek denizyolu, gerek havayolu ve karayolu taşımacılığında akaryakıt maliyetleri oldukça büyük oranları içeriyor. Özellikle uluslar arası karayolu taşımacılık sektörünün bugünkü koşullar altında akaryakıt giderleri toplam maliyetler içerisinde % 35’lik bir paya sahip bulunuyor. Bu durum ise günümüz koşullarında günden güne kazanç kaybı içerisinde olan taşımacılık sektörü için önemli bir maliyet unsuru oluşturuyor; ancak aynı maliyet unsuru taşıma fiyatlarına yansıtılamıyor. Böylece artan akaryakıt fiyatlarının getirmiş olduğu maliyet yükü giderek artarken, taşıma fiyatlarının aynı düzeyde kalması ile gelirler de giderek azalıyor. Bu ilave maliyetler sektörümüzü karsız, maliyet altı fiyatlarla taşıma yapar hale getirdi. Sadece bir yıl içerisinde meydana gelen akaryakıt fiyat artışı yaklaşık  % 50 olarak gerçekleşti. 1 Ocak  2008 tarihinden 26 Mayıs  2008 tarihine kadar akaryakıt artışı ( EU27 Yakıt Fiyatları Ortalaması ) % 35  oldu.

Müşterilerimize sunulan hizmet kalitesinin korunması, kesintiye uğramaması ve makul kar marjı ile çalışan sağlıklı bir sektör yapısının oluşturulması amacıyla maliyetlerimizin yaklaşık %35’ini oluşturan akaryakıt maliyet artışının faturalarımıza Akaryakıt Fiyat Artışı Düzenleme Faktörü olarak yansıtılması bugün hepimiz için kaçınılmaz hale geldi.

Başta akaryakıt maliyetleri olmak üzere artan tüm maliyetler, geçiş belgesi kota engeli ve diğer tüm olumsuzluklar ülkemiz ihracatının % 53’ünü taşımakta olan sektörümüzde gelecek endişesini günden güne artırıyor.  Bu nedenle, sektörümüzün geleceği açısından AB ülkelerinde karayolu taşımacıları tarafından da başlatılmış olan Akaryakıt Fiyat Artışı Düzenleme Faktörü uygulamasının başlatılması kaçınılmazdır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir