Temmuz 3, 2008

UND eyleminin ikinci ayağı Bulgaristan konsolosluğunda gerçekleşti

Sınır geçiş ücreti  olarak bilinen “dozvala”nın, 28 Haziran 2008’den itibaren Bulgaristan tarafından 271 Dolar’a çıkartılmasının ardından, 1 Temmuz 2008’da Kapıkule sınır kapısında gerçekleştirilen eylemin bir devamı da 3 Temmuz 2008’de İstanbul Bulgaristan konsolosluğunun önünde gerçekleşti.

Uluslar arası Nakliyeciler Derneği (UND) üyeleri ve taşımacıların oluşturduğu yaklaşık 100 kişilik bir grup, UND merkezinden başlayarak konsolosluğun önüne yürüdü. Konsolosluğun demirlerine siyah çelenk bırakan grup, UND Başkanı Tamer Dinçşahin’in basın açıklamasının ardından alkışlarla seslerini yükseltti.

Dinçşahin : “Sektör yasal haklarını arıyor, eylemler daha sert biçimde devam edecek”

Dinçşahin taşımacılara sektör tarihinde ilk defa yapılan geniş kapsamlı eyleme destek verdikleri için teşekkür etti. Dinçşahin, “Taşımacılık sektörünün birlik ve beraberlik içerisinde yasal haklarını arayacaklarını kamuoyuna gösteriyoruz.

Geçmişte olduğu gibi bugün de dost ve komşumuz Bulgar nakliyecisi bizlerle olan Kazan-Kazan prensipleri çerçevesindeki işbirliğinin devamının kendi menfaatlerine olduğunu biliyorlar. Oysa haksız rekabete yol açan bu uygulamalar devam ettiği sürece Türk taşımacısı Bulgar araçlarını yüklememe ve yükletmeme kararlılığını gösterecek. Bundan da en fazla Bulgar nakliyecisi bu durumdan etkilenecek.

Yapılan eylemlerimiz, ülkemiz ekonomisine göz ardı edilemeyecek kadar önemli katkılar sağlayan sektörümüzün karşı karşıya kaldığı haksız uygulamaların çözümüne ulaşılıncaya kadar aynı kararlılıkla ve daha da genişletilerek devam edecek ve kamuoyu ile de paylaşılacak.

Bunun göstergesi olarak, Bulgaristan hükümetinin uluslar arası hukuka, iki ülke arasındaki anlaşmalara ve dostluğa aykırı hareketini İstanbul’daki Bulgaristan Konsolosluğu’na siyah çelenk bırakarak protesto ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bulgaristan’a destek AB’liler de eylem dahiline alınabilir

Dinçşahin, eylemlerin aşamaları hakkındaki sorumuza yönelik olarak; eylemlerle istenilen sonuca ulaşılamaması halinde, sınır bölgesindeki eylemlerin daha sert bir şekilde ve daha uzun süreli olarak devam edeceğini belirtti. Şu anda hükümet nezdinde ve hükümet tarafından bir takım çalışmaların yapıldığını söyleyen Dinçşahin, Bulgaristan’ın Türkiye’den beklemediği kadar sert bir tepkiyle karşılaştığını aktardı. Bulgar araçlarının Türkiye’den girişleri çıkışları konusunda, onlara AB dahilinde destek veren ülkeler varsa, o ülkelerin de protesto edileceğini, eylemlerin Bulgaristan’ı destekleyen ülkelerin araçlarına karşı da yapılabileceğini söyledi.

Eylemler periyodik aralıklarla Temmuz 2008 içerisinde devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir