Mayıs 21, 2008

Ünye Plastik AB fonu desteğiyle yeni Daf ve Tırsan aracını aldı

Ünplast Ünye Plastik Sanayi ve İnşaat Malzemeleri Ltd Şti;TR90 Düzey 2 Bölgesi adlı projeyle  Doğu Karadeniz illerinin kalkındırılması kapsamında AB hibe fonu aldı. Devlet Planlama Teşkilatı DTP organizasyonuyla koordine edilen program için toplam 1 milyon YTL’lik bütçe kullanılacak. Her geçen gün üretim kapasitesini ve çalışan işçi sayısını arttıran firma, aldığı bu destekle üretimini ve çalışan sayısını 2 katına yükseltmeyi hedefliyor. Bu kapsamda fonu değerlendiren Ünye Plastik, Doğu illerini kalkındırma projesi kapsamında (DOKAP) filosuna yeni araç da ekledi. Projede, araç alımında ön şart olarak gösterilen AB standartlarına uygun, çevreci araç seçiminde ise DAF ve Tırsan markalarını tercih etti.

21 Mayıs 2008’de Daf Tırsan’ın Samandra’daki tesislerinde gerçekleştirilen törenle XF 105 460 marka Euro 5 motora sahip çekici ve Mega şasili Maxima treyler firma yetkilileri Murat ve Erol Körkem’e teslim edildi. DAF Tırsan Anadolu Yakası Şube Direktörü İbrahim Altun, Daf Tırsan Satış Sorumlusu Burak Palamut, Tırsan Pazarlama Müdürü Selin Şahiniz da törene katılan isimler arasında yer aldı.

Körkem, törende yaptığı konuşmada; Karadeniz otoyolunun çalışmaları için çok önem arz ettiğini belirtti. Körkem, AB fonlarının oluşumunda Türkiye’nin de katkısının olduğunu vurgulayarak, mevzuat kapsamında fonlarla ilgili açıklayıcı bilgilerin yer almamasının bu kaynakların yeterince kullanılamamasına yol açtığını söyledi ve firmalara AB fonlarına ilişkin bilgi edinmeleri gerektiği çağrısında bulundu.

Üretimlerinin yüzde 63’ünü ihraç eden Ünplast firması bünyesinde bulunan 6 kamyonun yanısıra alınan yeni araçlarla firmanın üretimleri yurtdışına taşınacak. Fatsa’da arazi yatırımı yapan firmanın, bölgenin doğal gazı kavuşmasıyla bir seramik fabrikası kurma projesi de bulunuyor.

Çekici; motor performansı ve düşük sarfiyat özellikleri, uzatılmış bakım aralıkları, yüzde 10 arttırılmış tork seviyesiyle öne çıkarken, treyler toplam 96 m3 hacimli geniş iç hacimiyle  dikkatleri çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir