Aralık 23, 2008

Vinç Zirvesi İMDER ve İSDER önderliğinde gerçekleşti

Vinç sektörü ilk zirve toplantısını Konya’da gerçekleştirdi. Zirve, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı desteği ve Türkiye İş Makinaları Distribütörleri Derneği (İMDER) ile İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) organizasyonuyladüzenlendi. Toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Mesut Gülcüler, Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Genel Sekreteri Faruk Aksoy, Makine Sektörel Dernekler Platformu İcra Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Orta Anadolu İhracatçıları Birlikleri(OAİB) Yönetim Kurulu Üyesi Serol Acarkan, Orta Anadolu İhracatçıları Birlikleri(OAİB) Genel Sekreter Yardımcısı Dr.İsmet Yalçın, vinç sektörünü temsil eden sanayici ve işadamları ile vinç şirketlerinin üst düzey yetkilileri katıldı.

100'ün üzerinde sanayicinin katıldığı toplantının ana konusunu, sektörün Türkiye'deki durumu, geleceği ve krize karşı alınması gereken önlemler oluşturdu. Toplantıda sektör temsilcilerinin vurguladığı ortak konu sektörde gözle görülür bir düşüşün yaşandığı oldu. Buna göre 2007 yılında vinç imalatı yüzde 4.5 oranında azalırken 2008 yılının Ocak ayında %8, Şubat ayında %3.7 ve Mart ayında %3.9 oranında imalatta durgunluk yaşandığı belirtildi. .

Zirvede konuşan İMDER/İSDER Genel Sekreteri Faruk Aksoy , Avrupa'nın iş makineleri konusunda faaliyet gösteren derneklerinden uzun zamandır gelen vinç komitesi kurma konusundaki talepleri dikkate aldıklarını belirterek kendilerinin de İMDER ve İSDER olarak vinç sektörünün disipline edilmesi, birlik oluşturması açısından sektör temsilcilerini biraraya getirdiklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir