Şubat 1, 2006

Volvo dünyanın en güçlü kamyonunu sunar

Volvo FH16 prestij ve ağır yük taşımacılığı için tasarlandı. Geleceğin Euro 4 egzoz gerekliliklerini karşılamak üzere tasarlanan daha çevreci Volvo motor, ayrıca Euro 5 için gerekli altyapıya sahip. Volvo FH16’nın 16 litrelik motoru 660 bg’ye kadar güç üretiyor.

Volvo FH16’daki başka bir yenilik ise 60 ton kapasiteli popüler Volvo I-shift şanzıman. Volvo I-shift, her zaman en yüksek performansı garantileyen otomatik kontrollü mekanik bir şanzımandır. I-shift sayesinde sürücünün üstündeki baskı azalır, güvenlik artar. Motor ve şanzıman daha güçlü bir yürüyen aksam oluşturarak, dağlık yollarda hızlı taşımacılık yapabilmeniz için daha yüksek ortalama hız sağlar. Güçlü yürüyen aksam, dik yokuş iniş ve çıkışların tam anlamıyla hakkını verir. Yeni motor freni %15 daha fazla frenleme gücü üretmektedir.

Pek çok ülke, trafiği azaltmak ve yolları daha verimli kullanabilmek için İsveç ve Finlandiya’yı örnek alarak daha uzun ve ağır araç kombinasyonlarına izin vermeyi değerlendiriyor. Böylece hem daha temiz bir çevre, hem de daha yüksek yol güvenliği için yeşil ışık yakılacaktır.

Volvo FH16’nın yeni versiyonu ile ilgili olarak yaptığı konuşmasında Volvo Kamyon’un başkan ve CEO’su Staffan Jufors: “Volvo FH16 daha ağır karayolu taşımacılığı ihtiyacının bir ürünü.” dedi ve ekledi: “Daha ağır yük kapasitesi ve daha uzun kombinasyonlar hem çevreye yarar sağlar, hem de nakliye verimliliğini arttırıp Avrupa’da gün geçtikçe yoğunlaşan nakliye trafiğine çözüm yaratır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir