Ocak 19, 2007

Volvo Kamyon'dan yeni güvenlik standardı

Yol güvenliğinin arttırılmasına katkıda bulunmak için Volvo Kamyon, Avrupa pazarına sunduğu baz modelin standartlarına daha fazla güvenlik fonksiyonu ekliyor. EBS (Elektronik Kontrollü Fren Sistemi)  standart paket satın alındığında ilave ücret gerekmeksizin daha fazla fonksiyona sahip olunuyor. Bu ilave fonksiyonlar arasında yokuş yukarı kalkışlarda aracın geri kaymasını önleyen Yokuş Kalkış Yardımı, herhangi bir tekerlekte fren gücü düşerse alarm veren Disk Freni İzleme fonksiyonunu sayabiliriz.

EBS sistemi üç farklı paket seçeneğine olanak tanıyor – Standard, Medium ve High. Baz seçenekte eskiden olduğu gibi stardart paket özelliklerinin yanısıra, Medium paketin fonksiyonları ekstra herhangi bir ücret ödemeden alınabiliyor. Başka bir deyişle Volvo, EBS fren sisteminde hem çekiciler, hem de şasi kamyonlarda standart kullanılabilen altı yeni fonksiyon sunuyor.

Volvo Kamyon Güvenlik Direktörü Lars-Göran Löwenadler konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada: “Artık müşterilerimize standart olarak hangi tip kamyon sipariş ettiklerine bağlı kalmaksızın oldukça üst düzey bir güvenlik seviyesi sunabiliyoruz, bu bizim hem sürücü hem de diğer insanlar için yol güvenliğini arttırmada gösterdiğimiz kararlılığın bir başka örneği” dedi.

EBS, frenleme etkisini duruma göre ayarlıyor
EBS aracın elektronik sistemine entegre çalışıyor. Bir dizi sensör ve valf, frenleme sistemini izleyip düzenleyerek her durumda disk frenlerinin ve yardımcı frenlerin mümkün olan en kısa fren mesafesinde çalışmasına olanak tanıyor. Frenleme gücü, çekici ve treyler arasında en verimli şekilde dağıtılarak frenleme sırasında en üstün denge sağlanıyor, bu da yokuş aşağı inişlerde çok büyük önem taşıyor.

Hiçbir fiyat artışı olmadan baz modele eklenen 6 önemli unsur şöyle sıralanıyor;

* Yokuşta Kalkış Yardımı: Yokuş yukarı kalkışlarda motor, kalkış için gerekli torku üretinceye kadar frenleme sağlıyor böylece geriye kaymayı önlüyor. Bu özellikle ağır yükleri taşıma sırasında önemli bir unsur.

* Panik Freni Yardımı: sürücünün normalden hızlı bir şekilde frene bastığı anları algılayıp frenleme gücünü arttırıyor. Böylece durma mesafesi daha da kısalıyor.

* Disk Freni İzleme: fren fonksiyonlarını denetleyip herhangi bir tekerleğin frenleme gücünü kaybetmesi halinde uyarı veriyor.

* Fren Balata Aşınma Kontrolü: fren balatalarının kaç km daha yol yapabileceğini gösteriyor.

* Tork Çekiş Kontrolü: sürücünün ayağını gaz pedalından ani çekmesi halinde çekiş tekerleklerinin yol tutuşunu kaybetmelerini önlüyor.

* Diferansiyel Kilidi Kontrolü: saatte 15 km hızın altına düşüldüğü takdirde otomatik olarak diferansiyeli  kilitliyor.

EBS High, ESP sayesinde kaza riskini azaltıyor
Üçüncü program paketi High ise Elektronik Denge Programı ESP’yi içeriyor. Çeşitli sensörler sayesinde ESP sürücünün hareketlerini ve kamyonun tepkilerini kaydediyor.  Sistem diğer başka unsurların yanı sıra aşırı keskin ve yetersiz dönüşleri, direksiyon hızını ve ani yön değişimlerini izliyor. Bu bilgiyi baz alarak ESP aracın yana yatma riskinin olup olmadığını hesaplıyor. Ayrıca sistem herhangi bir makaslama ya da kayma eğilimi gördüğünde bir ya da daha fazla tekerleği frenleyerek dengeyi sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir