Nisan 24, 2008

Volvo yorgun sürücü testi İsveç yollarında

Trafik kazalarına en çok neden teşkil eden alkol, dikkatsizlik gibi faktörlerin arasında yer alan “yorgunluk” kazaların yüzde 20’sinden fazlasının oluşmasına yol açıyor. Volvo Kamyon bu bilgiden yola çıkarak,  kamyonlar için yeni emniyet sistemleri geliştiriyor ve bu sistemleri en uygun ortamlarda test ederek doğru sonuçlara ulaşmayı hedefliyor. Bu amaçla Volvo Kamyon, İsveç Hükümeti’nden, yorgun sürücülerin deneme sürüşlerini karayollarında yapmaları için izin istemişti. Geçtiğimiz günlerde ise bu izin hükümet tarafından onaylandı.
 
Volvo Kamyon Emniyet Direktörü Lars-Göran Löwenadler konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Normal trafik düzenlemelerinden muaf tutulmak için yaptığımız talep, sürücüyü trafikte yorgunluk ve dikkatsizlik durumlarını fark edip uyaran teknik sistemler geliştirmemizin bir parçası. Amacımız, kamyonlarımızı bu güvenlik sistemleri ile donatmak. Bu sistem, son kontrol aşamasında. Önemli olan bu sistem ile sürücüleri gerekli durumlarda ve doğru anda uyarabilmek. Testlerimizin mümkün olduğunca gerçekçi olabilmesi için, sistemi karayollarında denemek istiyoruz ”

Test  için sıkı güvenlik  önlemleri
Özel test izni almak için ön şartlardan biri şu anda planlanmakta olan testlerin sıkı emniyet önlemleriyle yapılması. Test sürüşü, çift yönlü karayollarının özel olarak seçilmiş kısımlarında ve her araçta iki sürücü ile yapılacak. Test süresince, yorgun sürücünün yanında dinlenmiş, uyanık ve aracın kontrolünü hızla devralabilecek bir sürücü ile kabinde test sürüşünün tamamını gözlemleyen bir test yöneticisi olacak. Kamyon ayrıca diğer sürücüleri uyarmak için dönen uyarı ışıklarıyla donatılacak ve sürüş testi yapılmakta olduğunu belirten bir otomobil tarafından takip edilecek.

Yeni emniyet sistemi
Volvo Kamyon’un gerçeğe uygun şekilde karayollarında test etmek istediği emniyet sistemi, sürücünün aracı kullanış şeklini izliyor. Sürücünün dikkati dağılırsa, aracın hareket şekli de değişeceğinden sistem hemen sürücüyü uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir