Şubat 25, 2008

Yeni Ford Focus Türkiye'de

Piyasadaki 10. yılında yenilenerek Türkiye pazarına sunulan Ford Focus’un lansmanı İzmir  Çeşme’de gerçekleşti. Yeni Focus’un lansmanına Ford Otosan Genel Müdürü Michael Flewitt, Genel Müdür Başyardımcısı Ufuk Güçlü, Ford Otosan Pazarlama Müdürü Serhan Turfan, Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Aykut ÷züner ve Ford Otosan Binek Araç Ekip Lideri Talat İşçioğlu katıldı.

Toplantıda Ford Otosan Genel Müdürü Michael Flewitt, Ford Focus’un 1998’de piyasaya sunulduğundan bu yana, Avrupa’da 5 milyon adet üretildiğini belirterek Türkiye’de de 1999 yılından bu yana 120 bin adetlik satış rakamına ulaştığını  ve Ford markasının amirali konumuna geldiğini söyledi. Flewitt bundan böyle pazar payında %10’ların üzerine çıkmayı hedeflediklerini vurgularken Focus’un 1998’de piyasaya sunulduğundan bu yana, Avrupa’da 5 milyon adet üretildiğini belirtti. Flewitt Türkiye’de ise 1999 yılından bu yana 120 bin adetlik satış rakamına ulaştığını fakat Ford Otosan olarak binek araç üretimine girmek istemediklerini de sözlerine ekledi.
 
Ticari araçlar ve Ford
Toplantıda Ford’un hafif ticari araçlarına da değinen Flewit, Ford’un ticari araç üretiminin binek araç satışlarını olumsuz etkileme durumu oluşması ile ilgili sorulan soruya da “Böyle bir şeyin olması imkansız. İkisi çok farklı segmentlerde üretilen ürünler. Hem ticari hem binek araçlar üreten bir firmada bu durumun tam tersi yaşanır. Eğer ticaride başarılıysanız bu otomobilde de güven getirir, otomobilde başarılıysanız   bu da ticaride başarıyı getirir” dedi.

Her parçası yeniden yorumlandı
Yeni Focus’un reklam filmi hakkında bilgi veren Ford Otosan Pazarlama Müdürü Serhan Turfan Turhan, aracın sloganının “her parçası yeniden yorumlandı” olarak belirlendiğini, 22 kişilik dizayn ekibi ile yaklaşık 7 hafta süren bir çalışma sonrasında, 1 Focus’un parçalanarak 21 orijinal parçasından çalınabilen enstrümanlar yapıldığını anlattı. Turfan, yeni Ford Focus’un giriş seviyesinde fiyatının 34 bin YTL’den başladığını söyledi.

2 farklı donanım
Yeni Ford Focus ilk etapta Trend ve Titanium olarak  iki donanım seviyesinde sunuluyor. Daha önce Ford Mondeo’da da kullanılan kinetik tasarım Yeni Ford Focusta da uygulanarak daha sportif bir görünüm elde edilmiş.

Yeni Focus’un iç bölümü ise yüksek kaliteli malzemeler ve yeni sportif görünümlü gösterge paneli ile iyileştirilirken aracın daha iyi sürüş kalitesi sağlayan teknik geliştirmeleri arasında daha düşük gürültü, titreşim ve kaba çalışma özelliği, kullanım ve düz şanzıman vites değiştirme kolaylığı yer alıyor.

Araçta ayrıca yanlış yakıt doldurmayı önleyen kapaksız yakıt doldurma sistemi, standart acil durumda devreye giren dörtlü sinyal sistemi, isteğe bağlı, anahtarsız çalıştırma sağlayan “Ford Power” düğmesi gibi özellikler de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir