Mayıs 30, 2008

Yeni Hyundai Sonata Türkiye'de

Hyundai’nin D-Segmenti’ndeki otomobili Sonata, yenilenen görünümü ve özellikleriyle Türkiye’de satışa sunuldu. Araç, yeni tasarımının yanı sıra yol tutuşunun kuvvetlendirilmesi, gücü artırılan motoru ve düşürülen gürültü seviyeleriyle dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan firma yetkilileri aracın özellikleri hakkında şu bilgileri verdiler: “Hyundai tasarımcıları, Sonata’nın göze hitap eden çizgilerini koruyarak özellikle detaylarda değişiklikler yaptılar. Bunun ilk örneği, Hyundai logosunu ön plana çıkaran dört yatay çıtaya sahip krom çerçeveli ön ızgarada ve görünümü yenilenen ön farlarda fark ediliyor. Ayrıca tamponda daha geniş konumlandırılan hava giriş kanalı ve yeni tip sis farları da dikkat çekiyor. Dış görünümdeki yenilikler 16 ve yeni eklenen 17 inçlik hafif alaşım jantlarda, geniş çamurluklarda, gövde rengi kapı kollarında, daha ince yan çıtalarda ve sportifliği yansıtan arka tamponda devam ediyor.

Geniş iç hacmine sahip Sonata’nın kabin içindeki değişiklikler, makyajdan çok yeniden yaratılmış havasını veriyor. Kullanılan materyallerin kalitesi daha da artırılırken siyah çerçeveli ve beyaz LED ışıklı göstergeler göze çarpıyor. Ayrıca orta konsolda mavi renkli LED ışıklar ve bilgi ekranı, yeniden tasarlanan havalandırma kontrolleri, krom çerçeveli havalandırma ızgaraları, iki kademeli koltuk ısıtma, yeni tip elektrikli cam butonları, farklı konumlandırılan el freni, ahşap çıtalar, 6 CD değiştiricili, MP3 çalarlı ve USB, AUX ve iPod bağlantılı yeni müzik sistemi dikkat çekiyor.

Yenilenen Sonata Türkiye’ye ilk etapta 2.0 CRDi-VGT dizel motor seçeneğiyle ithal ediliyor. Motorun egzoz gazı ısı transfer oranı geliştirilerek 10 PS güç artışı elde edildi maksimum gücü 150 Bg’ye çıktı. 31 kgm’lik (304 Nm) maksimum torku bulunan bu motorda 4 ileri H-Matic yarı otomatik şanzıman haricinde 6 ileri manuel şanzıman da alınabiliyor. Manuel şanzımanla 100 km’de 6.0 litrelik ortalama yakıt tüketimi bulunan Sonata’nın H-Matic şanzımanla ortalama tüketimiyse 7.0 litre.

Yenilenen Sonata’da Select, Style ve Style Plus olmak üzere üç farklı donanım seçeneği bulunuyor. Sonata’nın başlangıç paketi olan Select donanımında EBD destekli ABS fren sistemi, darbe anında katlanabilen direksiyon mili, sürücü ve ön yolcu için ön ve yan havayastıkları, önde ve arkada perde havayastıkları, aydınlatmalı ve kilitli torpido gözü, dijital bilgi ekranı, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon, direksiyondan kumanda edilebilen müzik sistemi, 60/40 oranında katlanabilen arka koltuklar, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, immobilizer, ön ve arka sis farları, klima ve park mesafe kontrol sistemi gibi birçok özellik standart olarak sunuluyor. Style paketinde bu donanımlara ek olarak boyun yaralanmalarını önleyen aktif ön koltuk başlıkları, deri kaplı direksiyon simidi ve vites topuzu, deri döşeme, AQS (Hava Kalitesi Kontrol Sistemi), elektronik kontrollü tam otomatik klima, standart H-Matic yarı otomatik şanzıman, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası ve USB, AUX ve i-Pod girişi alınıyor. En üst paket olan Style Plus’ta ise tüm bu donanımlara ek olarak ESP (Elektronik Stabilite Programı), ahşap/metal görünümlü ön konsol, ahşap kaplamalı deri direksiyon simidi ve vites topuzu, arka cam perdesi, elektrik kontrollü sürücü koltuğu, ısıtmalı ön koltuklar, otomatik hız sabitleyici, subwoofer, amfi ve 6’lı CD değiştiricili müzik sistemi, 17 inç alaşım jantlar, ısı kontrollü ön cam ve elektrikli sunroof sunuluyor”

Zengin donanıma sahip olan Sonata’nın Select paketi manuel şanzımanla tercih edildiğinde 49 bin 900 YTL’lik anahtar teslim fiyatıyla alınabiliyor. Bu pakette H-Matic yarı otomatik şanzıman tercih edildiğinde fiyat 52 bin 500 YTL oluyor. Sonata Style arzu edildiğinde 56 bin 500 YTL ödemek gerekirken en üst paket olan Style Plus ise 62 bin 500 YTL’ye satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir